לקראת כנס NEXT.GEN – ניהול פרויקטים – הדור הבא! של העמותה לניהול פרויקטים בישראל ראיינו את משה יונה, PMP, נשיא, יו"ר הדירקטוריון ומנכ"ל עמותת PMI ישראל, בנושא ניהול הפרויקטים של העתיד

כשאנחנו מסתכלים לעבר העתיד, אנחנו לא יכולים שלא לתהות: כיצד ייראה ניהול פרויקטים כשהדור הבא ישתלט?

לדברי משה, ייתכן וחלק מהאנשים סבור כי הדור הבא של מנהלי פרויקטים יהיו רובוטים. "ובכן, הרשו לי לומר לכם, זה פשוט לא נכון", אומר יונה ומחייך, "הדור הבא של מנהלי פרויקטים יהיה בדיוק כמוכם וכמוני, חוץ מכמה הבדלים מהותיים שעוד נדבר עליהם".

"דבר אחד שאנחנו יכולים להיות בטוחים בו הוא שהדור הבא של מנהלי הפרויקטים ייוולד עם State Of Mind אחר ועוד יותר טכנולוגיים. הם יהיו כל כך מיומנים בטכנולוגיה שהם יוכלו לנהל פרויקטים כמעט מרחם אימם. דמיינו לעצמכם נער מקצה משימות ומעדכן את לוחות הזמנים של הפרויקט. זה עולם חדש ואמיץ". הוא אומר.

מה לגבי כישורי התקשורת שלהם?

"גם לזה נמצא פתרון", מציין משה, "הדור הבא של מנהלי הפרויקטים ישלוט באימוג'ים. הם יוכלו להביע רגשות ורעיונות מורכבים כמו גם לשגר הוראות באמצעות פרצופים סמייליים ואגודלים למעלה. ובל נשכח את האיזון בין עבודה לחיים. הדור הבא של מנהלי פרויקטים יהיו כל כך טובים בריבוי משימות שהם יוכלו להשלים פרויקט תוך צפייה בו זמנית בנטפליקס ולטפל ב למה המחמד שלהם. הם יגרמו לכולנו להיראות כמו חובבים".

"העתיד של ניהול פרויקטים הוא בהיר, מרגש וקצת מוזר. אבל עם הדור הבא בראש, אנחנו יכולים להיות סמוכים ובטוחים שהפרויקטים שלנו יסתיימו בזמן, בתקציב, ועם הרבה צחוקים לאורך הדרך".

וקצת יותר ברצינות, ניהול פרויקטים הוא מרכיב חיוני בכל עסק או ארגון, שכן הוא מבטיח שהפרויקטים יסתיימו בזמן, במסגרת התקציב, ולשביעות רצונם של בעלי העניין. עם זאת, ככל שהעולם סביבנו מתפתח ומשתנה, כך גם ניהול הפרויקט נדרש להשתנות. מסיבה זו, חשוב להבין כיצד הדור הבא של ניהול הפרויקטים עשוי להיראות.

לדברי משה, מגמה מרכזית אחת שאנו רואים כבר עכשיו בניהול פרויקטים היא השימוש המוגבר בטכנולוגיה. "כלים כגון: תוכנות ניהול פרויקטים, פלטפורמות שיתוף פעולה וניתוח נתונים, מאפשרים למנהלי פרויקטים לעבוד בצורה יעילה ואפקטיבית יותר מאי פעם", אומר משה יונה, "כלים אלו מאפשרים תקשורת טובה יותר, ניטור בזמן אמת של התקדמות הפרויקט ויכולת הסתגלות מהירה לנסיבות משתנות".

אילו מגמות צפויות לנו בתחום ניהול הפרויקטים בשנים הקרובות?

"מגמה חשובה שצפויה להתבסס בעתיד הקרוב, היא ההתמקדות במתודולוגיות זריזות. ניהול פרויקטים זריז מדגיש גמישות, הסתגלות ושיתוף פעולה, והוא מתאים במיוחד לפרויקטים מהירים ומורכבים. במקום לעקוב אחר תוכנית נוקשה, מנהלי פרויקטים זריזים עובדים בספרינטים קצרים, בוחנים מחדש ומתקנים את הגישה שלהם ללא הרף על סמך משוב ודרישות משתנות. אבל לא רק הטכנולוגיה והמתודולוגיה משנים את ניהול הפרויקטים. יש גם דור חדש של מנהלי פרויקטים שנכנסים לתחום, שמביאים איתם נקודות מבט, ערכים ודרכי עבודה שונות".

איך זה בא לידי ביטוי?

"מנהלי פרויקטים צעירים רבים מייחסים ערך גבוה לאיזון בין עבודה לחיים וגמישות. סביר להניח שהם יעבדו מרחוק, ישתמשו בלוחות זמנים גמישים או יתעדפו איזון בריא בין עבודה לחיים על פני תפיסות מסורתיות של פרודוקטיביות. בנוסף, הם עשויים להיות ממוקדים יותר בקיימות, באחריות חברתית ובשיקולים אתיים, ולבקש לשלב ערכים אלה בפרויקטים שלהם".

מה אנחנו יכולים ללמוד ממגמות אלו עד עתיד ניהול הפרויקטים?

"אנו יכולים לצפות שימת דגש רב יותר על טכנולוגיה, זריזות ומערכת חדשה של ערכים וסדרי עדיפויות. מנהלי פרויקטים יצטרכו להיות בעלי יכולת הסתגלות, שיתוף פעולה ויכולת לעבוד ביעילות בסביבה מהירה ומשתנה ללא הרף.

"מיקוד נוסף לגבי הדור הבא בניהול פרויקטים – מיומנויות הרכות החיוניות להצלחה בתחום זה. היות וניהול פרויקטים הוא דיסציפלינה מורכבת ותובענית הדורשת מגוון מיומנויות, כולל מומחיות טכנית, ארגון ומנהיגות. אבל מעבר לכישורי הליבה האלה, יש מיומנויות רכות מסוימות שהופכות יותר ויותר חשובות עבור מנהלי פרויקטים, במיוחד כשאנחנו מסתכלים לעתיד".

בואו נשמור על קשר...


אנא הקדישו רגע מזמנכם למלא את טופס הרישום לצורך קבלת תוכן מקצועי.
זה יעזור לנו להבין את צרכיכם המדויקים ולהתאים את התכנים שלנו לדרישותיכם.