אסנת ברלין כתר, מנהלת פרויקטים בכירה באמדוקס ומתנדבת בעמותת PMI ישראל בראיון אישי על האתגרים העומדים בפני מנהלי פרויקטים בתקופה הנוכחית וכיצד ניתן לצלוח אותם ולהביא לצמיחה

בתקופה הנוכחית שבה תעשיית ההייטק בישראל מתמודדת עם אתגרים קיומיים מהמשמעותיים  שידעה מאז ומעולם, מנהלי הפרויקטים הם אלו אשר עומדים בחזית ונדרשים לפתח ולשכלל אסטרטגיות מותאמות מצב ואפקטיביות לעין שיעור.

בין האתגרים העיקריים שאיתם בפני מנהלי פרויקטים מתמודדים כיום: ירידה במכירות, האטה ובלימת השקעות, עצירת גיוסי עובדים, נטישה ושימור צוותים.

אסנת ברלין כתר, מנהלת פרויקטים ב Business Technology Group, במחלקת IT של חברת אמדוקס מזה כשנתיים, מספרת על האתגרים והתמודדויות וכיצד זה נראה מבפנים.  בין תחומי האחריות שלה : מנהלת פרויקטים במחלקה, Admin Jira ו-  RTE Release Train Engineer של שמונה צוותים.

אילו פרויקטים ניהלת והובלת לאחרונה באמדוקס?

"אני מובילה פרויקטים של מעברי דאטה סנטר ופרויקט נוסף של רישוי. זה כרוך בהבנת הצורך והערך שהפרויקטים מביאים, השתמשתי בכלים שצברתי לאורך השנים ובכלים הנלמדים בהסמכת הPMP, כאשר אני בתור מנהלת פרויקטים מחליטה, מתכננת וגוזרת את הפרטים לפי הצורך".

מהם האתגרים העיקריים הניצבים בפני מנהלי פרויקטים בתקופה הנוכחית, כיצד מתמודדים איתם?

"האתגר העיקרי הוא לשמר את האנשים, לגרום להם להרגיש מוערכים. ליצור צוותים שעובדים בצורה אפקטיבית, ליצור תוכניות עבודה מתוקצבות וראליות לוויסות עומסים. החזרה לשגרת העבודה במשרד (במודל היברידי), אחרי הקורונה, מובילה למפגשים שיוצרים עניין, אחד הדברים החשובים בעיני בניהול פרויקטים, זה נושא התקשורת, לראות את האנשים, להבין את הצרכים שלהם, לתאם בין כל הגורמים, הרבה יותר קל לעשות את זה במפגשים של פנים מול פנים".

כיצד המשבר הנוכחי בהייטק הישראלי, משפיע על תפקיד מנהל הפרויקטים? מה זה מצריך מכם?

"מנהל פרויקט צריך להיות מנהיג, וגם סוג של פסיכולוג. תפקידו לייצר שייכות, אנחנו עובדים ביחד על הפרויקט, ואנחנו נוציא מזה את הכי טוב שאנחנו יכולים. כל איש צוות הוא איש מומחה שמשתף ותורם מהידע שלו. אנחנו מתכננים ביחד, מנהלים את הסיכונים ומקבלים החלטות ביחד. אני שם, בשביל להראות להם את הדרך, בשביל לשאול את השאלות הנכונות, לתמוך בהם, ללמוד מהם ולחגוג איתם את הצלחת הפרויקט".

באילו טכנולוגיות מתקדמות אתם משתמשים כמנהלי פרויקטים באמדוקס?

"אנחנו מנהלים את הפרויקטים שלנו ב- Jira, מנהלים את ה Program Increment Planning (PI Planning) ב- Jira, ועוקבים אחרי הביצועים שלנו במטרה להשיג תרבות של שיפור מתמיד. יש לנו למשל אתר פנימי לניהול פרויקטים שבו המתודולוגיה והכלים מפורטים

מה שמדהים בעיני באמדוקס, זו העובדה שנותנים לך את כל הכלים והידע והכל פתוח לכל מי שרק רוצה ללמוד, יש לנו גישה של LIFE LEARNER לLinkedIn eLearning  ועוד".

בהיבט הטכנולוגיה והקידמה, אילו כישורים יתווספו לדעתך, למארג הכישורים והיכולות שידרשו ממנהלי פרויקטים בעתיד?

"אני חושבת שהבינה העסקית תיקח חלק חשוב באופן שבה מנהלי פרויקטים עובדים ומציגים את הנתונים, באופן שבה נוכל להציג את ערכי הפרויקט, מדדים והסקת מסקנות".

כיצד לדעתך, משתלב היבט המנהיגות בתפקיד מנהל פרויקטים ומשמש חלק חיוני בהצלחתו?

"תפקידו של מנהל פרויקט הוא שהפרויקט יצליח. מנהל הפרויקט הוא בעצם המוביל, מייצר המוטיבציה, ומוודא שהפרויקט מנוהל ומתקדם בהתאם למטרות ויעדים. לפעמים אנשים סומכים יותר מדיי על מנהל הפרויקט ואם הוא לא נמצא, אין למעשה מי שייתן את הקצב. ה'אני מאמין' שלי, הוא שמנהיג חזק הוא כזה שהפרויקט ימשיך גם אם הוא לא יהיה נוכח. כלומר, יצירת צוות פרויקט שמבין את מטרות הפרויקט, גאה להיות חלק ממנו  ושואף להצלחתו".

כמה זמן את חברה בעמותת PMI?

"אני מתנדבת בעמותת PMI כשנתיים אבל בצורה שקטה. נכנסתי לעמותה מיד אחרי שסיימתי את הסמכת ה- PMP".

אילו ערכים מוספים את מקבלת בעמותה וכיצד הם מסייעים לך ומגדילים את הצלחתך?

"מטרת העמותה היא לקדם את מנהלי הפרויקטים בישראל, למעשה, להגדיל לנו את הידע ולשפר את הביצועים שלנו. נכון שלמדתי והוסמכתי ל- PMP, אך זה לא אומר שאני כבר יודעת הכל. יש לי בסיס חזק, אבל אני עדיין צריכה ללמוד, להתעדכן וללמוד על חידושים, שינויים וכדומה. העמותה מייצרת תכנים ואני צורכת אותם ומחזקת בכך את היכולות שלי. בעזרת העמותה, הגדלתי את מאגר הנטוורקינג שלי, אני חלק מקבוצת מנהלי פרויקטים, יש לנו קבוצת וואטסאפ תומכת, המחליפה מידע וידע. בנוסף, מעצם היותי מתנדבת בעמותה, אני מובילה פרויקטים שהם קצת שונים מהיום יום שלי וזה מייצר עניין אחר".

 

בואו נשמור על קשר...


אנא הקדישו רגע מזמנכם למלא את טופס הרישום לצורך קבלת תוכן מקצועי.
זה יעזור לנו להבין את צרכיכם המדויקים ולהתאים את התכנים שלנו לדרישותיכם.