תפריט

ימי עיון

אירועים קרובים

אפריל 2018
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

סקירת ערב העיון של עמותת PMI והמכון הטכנולוגי בחולון,

מבט לפרויקט- 11 במאי 2015 -

"מבט על- ניהול פרויקטי תשתית ומיחשוב ברמה הלאומית"

ב-11 למאי התכנסנו לערב עיון נוסף של "מבט לפרויקט" , שיתוף פעולה של PMI ישראל והמכון הטכנולוגי בחולון, במהלכם הקהל נחשף לשתי הרצאות במגוון תחומים הקשורים לניהול פרויקטים כמו גם לאפשרות להעשרת הרשת החברתית.

פעילות זו נועדה לאפשר העשרה, לימוד מידע חדש או רענון קיים, ובייחוד Benchmark- איך הדברים נראים, ועובדים בפרקטיקה בארגונים אחרים.

השתתפות במפגשים אינה כרוכה בתשלום והיא מעניקה למי מביננו שמוסמך PMP, זכאות ל2 נקודות PDU.

הנושא למפגש הנוכחי הוא "מבט על- ניהול פרויקטי תשתית ומיחשוב ברמה הלאומית"

הרעיון הוא לבחון ניהול פרויקטים מנקודת מבט ארגונית כוללת/ מבט על, ולאו דוקא מנקודת מבט של פרויקט בודד. 
כלומר איך למעשה פרויקט הוא חלק ממערכת שלמה של פעילויות שנועדו לקדם מטרה ואסטרטגיה ארגונית כלשהי.

הנושא הזה, של פרויקטים כחוליה המקשרת בין האסטרטגיה להשגת מטרות הארגון, כדרך למעשה ליישם ולממש את אסרטגית הארגון הוא נושא מדובר ונחקר בעולם. מפתחים מתודולוגיות ל"ניהול פורטפוליו פרויקטים" ו"ניהול תוכניות" כדי לתת מסגרת מובנית לרעיונות הנ"ל ובוחנים את הקשר בין האסטרטגיה לבין מימוש הפרויקטים תוך תובנות מה מסייע ומאפשר הצלחה.

לערב עיון הוזמנו שני מכובדים ששיתפו בתהליכים שקורים אצלם בתחום הזה:

הראשון - מר אבי גרוסמן , מנהל מחלקת ניהול פרויקטים (EPMO  ) במקורות שסיפר איך מנהלים פורטפוליו פרויקטי תשתית בחברת מקורות,

ואחריו מר יהודה אופיר, מנהל חטיבת משילות בקרה ושקיפות בתקשוב הממשלתי, שתיאר כיצד אסטרטגיה ממשלתית מיושמת בפרויקטי מיחשוב.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

הרצאה 1: מר אבי גרוסמן, מנהל מחלקת ניהול פרויקטים, EPMO, מקורות

אבי גרוסמןבעל תואר שני במנהל עסקים, הנדסאי אלקטרוניקה. בעל ניסיון רב בניהול פרויקטי תשתית בחברת מקורות, כמו גם תפקידי ניהול והנדסה בארץ ובארה"ב בחברת Applied Materials ואופטרוטק. כיום, משמש כמנהל מחלקת ניהול פרויקטים,EPMO  בחברת מקורות.

ניהול פרוטפוליו פרויקטי תשתית בחברת מקורות

בהרצאה הוצגה חברת מקורות כולל פרויקטים מרכזיים שהקימה החברה, והתיחסות לאספקת מים בעידן ההתפלה. למדנו שלמעשה יש בישראל מוביל מים ארצי חדש כולל מערכת מים חמישית לירושלים.

ההרצאה כללה סקירה של ניהול פרוטפוליו חמש שנתי, מרובה פרויקטים בהיקף של כמיליארד שקל בשנה.  

מבחינת סדרי גודל, יש במקורות כ-1500 פרויקטים בקנה של הפורטפוליו, כ 500 פרויקטים בביצוע כל שנה ו כ 250  פרויקטים חדשים מתחילים ביצוע כל שנה.

במסגרת ניהול הפורטפוליו מממשת מקורות את כל תהליכי ניהול פורטפוליו פרויקטים ובהם:
תהליך בחירת פרויקטים לפורטפוליו תוך תעדוף והתיחסות לאילוצי תקציב מחד ורגולציה מחייבת מאידך;

ולאחר מכן תהליכי בקרת פרויקטים תוך שימוש בדו"חות מרובים וניצול מקסימלי של מערכת ה SAP , שהוטמעה על פי הדרישות של מקורות.

אבי הדגיש את חשיבות אופיו ואישיותו של מנהל הפרויקט להצלחת הפרויקט, וכינה את מנהל הפרויקט "מלך העולם".

כמו כן סיפר בהרצאתו על תפקודו של גוף ה EPMO, המבנה הארגוני ואופן המעורבות והניהול המרכזי בניהול כלל הפרויקטים שמוקמים ברחבי הארץ.

לינק למצגת: icon כאן

20150511 170827

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

הרצאה 2: מר יהודה אופיר, מנהל חטיבת משילות בקרה ושקיפות, רשות התקשוב הממשלתי, משרד ראש הממשלה

יהודה אופיר, בוגר אוניברסיטת בר-אילן בכלכלה ומדעי המחשב ומוסמך מטעם אוניברסיטת הריוט-וואט מאדינבורו במנהל עסקים. משמש בתפקיד מנהל חטיבת משילות בקרה ושקיפות (ITG) ברשות התקשוב הממשלתי השייכת למשרד ראש הממשלה. אחראי על הגדרה ויישום תהליכים וכלי IT Governance במשרדים וביחידות הסמך הממשלתיות. בתפקידיו הקודמים, שימש בעמדות מפתח בתוכנית ה- Global ERP ORACLE וביחידת ה- Global IT Shared Services של קונצרן טבע, וכן מילא שורת תפקידים בכירים בקונצרן תדיראן (בישראל ובארה"ב) ובחברות סאפיינס ומלם. 

יישום אסטרטגיה ממשלתית ומשילות בפרויקטי מיחשוב

רשות התקשוב הממשלתי היא גוף חדש יחסית, שתפקידיו וסמכויותיו הוגדרו מחדש בהחלטת ממשלת ישראל מאוקטובר 2014.  הרשות הוגדרה כמרכז ידע ויועצת מקצועית בתחום התקשוב לממשלה והוסמכה להיות גוף מנחה, בין היתר, בתחומים של ניהול פרויקטים, ניהול סיכוני IT, טכנולוגיות, ועוד.

בינואר 2015 סונפה הרשות למשרד ראש הממשלה, כשהיא חולשת על עשרות אגפי מערכות מידע במשרדים וביחידות סמך ממשלתיות, דוגמת משרד הבריאות, משרד הרווחה, רשות המיסים, רשות האוכלוסין, ועוד.

 

בהרצאה דובר על האתגרים והשוני בין המגזר הממשלתי למגזר העסקי, בנוגע לשיטות התכנון ואופן קבלת ההחלטות לגבי השקעות ופרויקטי תקשוב.

תמונת המצב מעלה שונות רבה מאד בין המשרדים, תהליכי ליבה שונים, מגוון גדול מאוד של טכנולוגיות, פרויקטים בהיקפים שונים, שיטות ההתקשרות שונות, וקשר רופף בין יחידות התקשוב של משרדי הממשלה השונים.

בהנתן מצב זה, נסקרה מסגרת מתודולוגיות עבודה של ניהול פורטפוליו ופרויקטים, תוך התיחסות לאתגרים שסביבה מגוונת זו מציבה, כשמצד אחד קיים רצון לסטנדרטיזציה ומצד שני צורך בגמישות ומענה ייחודי לכל גוף על פי דרכו וצרכיו.

יהודה סיכום את ההרצאה באומרו שמשילות אפקטיבית היא כמו סולם יעקב, מצד אחד נוגעת בשמיים ומכוונת ליעדי הארגון והאסטרטגיה, ומצד שני רגליים על הקרקע עם ניהול אפקטיבי ונכון של הפרויקטים.

לינק למצגת: icon כאן

20150511 175628

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

תודה למרצים שהקדישו מזמנם ומרצם על מנת להעשיר אותנו בידע נוסף, לכל העוסקים במלאכה מטעם המכון ומטעם העמותה ובראשם ד"ר ורד הולצמן, סגנית נשיא לקשרי אקדמיה, וכמובן- לקהל שהגיע.

להתראות בערב העיון הבא.

נכתב ע"י גלית יסקרביץ- טיץ, PMP, סגנית נשיא לקשרי תעשיה ומימשל בPMI  ישראל

פנייה לגלית:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.