"עתיד ניהול הפרויקטים בהיר, מרגש ומוזר. בדור הבא הפרויקטים יסתיימו בזמן, בתקציב מותאם ועם הרבה צחוקים בדרך". ראיון עם משה יונה, נשיא ומנכ"ל העמותה לניהול פרויקטים PMI ישראל, בראיון לאנשים ומחשבים

משה יונה / צילום: ניב קנטור
משה יונה / צילום: ניב קנטור

הדור הבא של מנהלי הפרויקטים ושל מקצוע ניהול הפרויקטים יהיה מרגש ומבטיח ביותר. דור זה יפעל על בסיס תפיסה מחשבתית שונה. הוא יהיה מתקדם טכנולוגית, ויכלול שילוב של בינה מלאכותית. זו תתפוס מקום משמעותי בעבודה, היא תקל ותייעל אותה מאוד", כך אמר משה יונה, נשיא ומנכ"ל העמותה לניהול פרויקטים PMI ישראל.

יונה דיבר בפתח הכנס השנתי של PMI. האירוע, בהפקת אנשים ומחשבים, נערך ב- 5.7.2023 באולם האירועים לאגו בראשון לציון, בהשתתפות מאות מקצוענים.יות מהתחום. הוא התקיים זו הפעם ה-27 ונשא את הכותרת "הדור הבא של ניהול הפרויקטים".

"יש מי שסבור שהדור הבא של מנהלי הפרויקטים יורכב מרובוטים. זה פשוט לא נכון", אמר יונה. "מנהל הפרויקטים של הדור הבא יהיה בדיוק כמו זה של הדור הנוכחי, למעט כמה הבדלים מהותיים. אנשי הדור הבא של ניהול הפרויקטים יהיו כל כך מיומנים בטכנולוגיה, עד כדי כך שהם יוכלו לנהל פרויקטים בקלות כמעט מרחם אימם. זהו עולם חדש ואמיץ. הם ישלטו באימוג'ים, יביעו רגשות ורעיונות מורכבים, וישגרו הוראות באמצעות פרצופים, סמייליים ואגודלים למעלה. עתיד ניהול הפרויקטים הוא בהיר, מרגש וקצת מוזר, אבל בדור הבא של המנהלים, הפרויקטים יסתיימו בזמן, בתקציב מותאם ועם הרבה צחוקים בדרך".

"גם ניהול הפרויקטים נדרש להשתנות"

"עם זאת", ציין, "ככל שהעולם מתפתח ומשתנה, גם ניהול הפרויקטים נדרש להשתנות. מגמה מרכזית אחת, שאנחנו רואים אותה כבר עכשיו, היא השימוש המוגבר בטכנולוגיה. כלים כגון תוכנות ניהול פרויקטים, פלטפורמות שיתופיות ומערכות ניתוח נתונים יאפשרו למנהלי פרויקטים לעבוד בצורה יעילה ואפקטיבית יותר מאי פעם, עם תקשורת טובה יותר, ניטור בזמן אמת של התקדמות הפרויקט ויכולת הסתגלות מהירה לנסיבות משתנות".

לדבריו, "מנהלי פרויקטים צעירים רבים מייחסים ערך גבוה לאיזון בין עבודה לחיים ולגמישות. סביר להניח שהם יעבדו מרחוק, ובלוחות זמנים גמישים. הם גם יעסקו בקיימות, באחריות חברתית ובשיקולים אתיים, וישלבו ערכים אלה בפרויקטים שלהם".

"יש ל-AI פוטנציאל להפוך למשמעותי בניהול הפרויקטים"

יונה אמר כי "יש לבינה המלאכותית פוטנציאל להפוך לכלי משמעותי בתחום ניהול הפרויקטים. ה-AI יסייע למנהלי הפרויקטים לשפר את התהליכים ולהגביר את היעילות. בשל יכולתו לנתח כמויות גדולות של נתונים במהירות ובדייקנות, ה-AI יעזור למנהלי הפרויקטים לקבל החלטות מושכלות ולשפר את תוצאות הפרויקט".

הוא הוסיף כי "הבינה המלאכותית מחוללת מהפכה בדרך שבה מנהלי הפרויקטים עובדים ומסייעת לייעל את העבודה, לנהל משאבים ולהפחית עלויות. היא תשנה את העולם הזה בכמה דרכים: ניתוח וחיזוי; זיהוי סיכונים והזדמנויות; קבלת החלטות מושכלות; שימוש ב-NLP (עיבוד שפה טבעית); דיוק בתוכניות הפרויקט, תוך סנכרון בין כל בעלי העניין; תמיכה מבוססת צ'טבוטים לחברי צוות הפרויקט; אוטומציה וניהול משימות שחוזרות על עצמן; יכולת להקצאת משאבים יעילה יותר; וכן ניתוח ביצועים וקבלת תובנות כיצד לשפר אותם".

"ככל שה- AI משתלב יותר בניהול פרויקטים", סיכם יונה, "מנהלי הפרויקטים עשויים להתמודד עם ארבעה אתגרים: אבטחת מידע, הטיות, התנגדות לשינוי והיעדר אינטראקציה אנושית. ככל שהבינה המלאכותית תוסיף להתפתח, היא תהפוך לכלי חשוב עוד יותר עבור מנהלי פרויקטים שמעוניינים להישאר בקדמת הטכנולוגיה. הבינה המלאכותית היא לא תחליף לבינה האנושית, כי אם כלי שיכול לעזור לעבוד בצורה יעילה ואפקטיבית יותר".

 

בואו נשמור על קשר...


אנא הקדישו רגע מזמנכם למלא את טופס הרישום לצורך קבלת תוכן מקצועי.
זה יעזור לנו להבין את צרכיכם המדויקים ולהתאים את התכנים שלנו לדרישותיכם.