תפריט

Home

אירועים קרובים

פברואר 2018
S M T W T F S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

סיכום כנס 20 - מושב טכנולוגי

מושב  טכנולוגיה, היי-טק ו-IT נפתח בהרצאה "איכות תוכנה ללא בודקים. איך זה בכלל אפשרי?" מפי אורי נתיב, סמנכ״ל פיתוח ומנהל סניף ישראל של חברת קלרנה.

אורי שיתף אותנו כיצד בקלרנה, חברה המוערכת במעל לשני מיליארד דולר, המגלגלת מאוד מיליוני דולרים בשנה, עובדת כמעט ללא בודקי תוכנה. יתרה מזאת, בסניף בארץ המונה מעל 40 עובדים, אין אפילו איש בדיקות אחד. אז איך זה בכלל אפשרי, ולמה זה טוב? ע"פ אורי, איכות תוכנה זה בראש ובראשונה תפיסה מחשבתית. זה הרבה יותר מצוות בודקים או מנהל QA. מתודולוגיות הבדיקות הקיימות ברוב החברות בארץ מתבססות על תפיסות ישנות הקיימות עוד משנות ה-70. אורי הראה לנו כיצד זה אפשרי אחרת באמצעות שלושה צעדים:

  1. לבטל את גוף ה-QA, ובכך להסיר את החומה שבין מי שכותב ומי שבודק. האחריות על המפתח מקצה לקצה עד למסירת התוכנה ללקוח.
  2. מדיניות של אפס באגים, הנותנת עדיפות לתיקון באגים על-פני פיתוח תכולה נוספת ומחיקת באגים שלעולם לא יתוקנוץ את כל השאר חייבים לתקן בהקדם האפשרי.
  3. סבב פידבק קצר למפתח. כאן אורי פירט שיטות שונות שמסייעות למפתח לקבל פידבק מהיר יורת על הקוד שלו באמצעות code review, pair programming, continuous integration, gradual rollout ועוד.

בהרצאתו התבסס אורי על נסיון מעשי ומוכח, והוא שיתף את הקהל בכלים הניתנים ליישום בארגונים נוספים. 

ההרצאה השניה במושב נסובה סביב פרויקטי המרה מטכנולוגיה מיושנת לטכנולוגיה חדשה מפי דפי גונן, סמנכ"לית פרוייקטים  ב- GizmoxTS.

בהרצאתה הזכירה דפי סקרים שמוכיחים כי מעל 65% מפרוייקטי הכתיבה מחדש חורגים מתקציבי הזמן והכסף. חלקם הגדול אף ניסה שוב ושוב וניכשל. אותם סקרים אף הוכיחו שבקרב הארגונים שטרם החלו בפרוייקטי הכתיבה מחדש, מתעכבים בשל רמות הסיכון הגבוהות:  ובכן, מדוע הסיכונים כה גבוהים? ולמעשה ממה הארגונים חייבים להזהר בפרוייקטים שכאלה? בשאלות אלו נגעה ההרצאה.

דפי הציגה תהליך סדור להכנה וניהול של פרויקטים מסוג זה הכולל:

  1. פרויקט הבנוי מתהליכים מוגדרים היטב (Well Defined) המתקשרים היטב לניהול דרישות מוקפד וברור מההתחלה, ניהול ציפיות ובעלי עניין.
  2. שימוש בטכנולוגיה החוסכת עבודה ידנית: מזעור טעויות אנוש ומצמצם עלויות ולוחות זמנים באופן משמעותי אל מול כתיבה מחדש.
  3. תאום ציפיות מלא מול הלקוח לפני תחילת העבודה: הלקוח למעשה מגדיר את הדרישות, בוחר את היעד (הטכנולוגיה החדישה) ואת התשתיות.  מאפשר את ניהול בעלי העניין וריכוך ההתנגדויות "מבית". 

את המושב סיימה הרצאתה של היועצת הארגונית חגית קפלנר מצליח בנושא: "דילמות נפוצות בתפקיד והשפעתם על

סגנון הניהול של מנהל הפרויקט".

חגית סקרה את המאפיינים המרכזיים של תפקידו של מנהל הפרויקט ואת המתחים המרכזיים בתפקידו כפי שעולים בסדנאות אותם היא מעבירה בקרב מנהלי פרויקטים בארגונים שונים.

חגית סקרה אחד-עשר מתחים שונים בהם המתח בין חשוב לדחוף, המתח בין ירידה לפרטים לבין החזקת התמונה הכוללת, המתח בין "התמודדות לבד" לבין לעשות אסקלציה ועוד רבים אחרים.

את ההרצאה סיימה חגית במסר החשוב שעל כל מנהל פרויקט לנקוט בגמישות ולנוע בין המתחים ובתוכם ע"פ המצב המצב. אין תשובה אחת נכונה. מעבר לכך, על המנהל להיות מודע לאיזורים שבהם קל לו להתנהל, ובאיזורים שהם הוא יותר מתקשה.מודעות זו תעזור לו להתמודד בצורה טובה יותר עם המצבים השונים בפרויקט.

מושב POY  - 2016

כמדי שנה, גם השנה העניקה עמותת PMI את פרס פרויקט השנה – POY.

השנה, חידשנו והעשרנו את התחרות מכמה היבטים: הרחבנו את קטגוריות הפרס, תמכנו במגישי ההצעות ככל שניתן ויותר מכל, פתחנו מושב ייעודי בכנס השנתי לפרויקט השנה.

על אף הזמן הקצר שעמד לרשות המושב, כשעה וחצי בלבד, הציגו הזוכים את הפרויקט ואת אופן ניהולו והיבטים מיוחדים הקשורים בפרויקט. עוד הציגו הזוכים סרטון שמתאר את הפרויקט.

הצגת הפרויקטים הייתה מעניינת ונתנה ביטוי ראוי למאמץ שהושקע להצלחת הפרויקט וכמובן לזכייתו.

בתחילת המושב הוסבר התהליך להגשת המועמדות ונמסרו הדגשים וטיפים לזכייה בתחרות הבאה.

תחרות פרויקט השנה מתקיימת במטרה:

ü      לעודד מנהלי פרויקטים לעבוד על פי מתודולוגיה סדורה של ה-PMI וה-PMBOK.

ü      להביא למצוינות בתהליך ניהול הפרויקטים

ü      להביא לתוצאות ביצוע טובות ולשביעות רצון כל בעלי העניין ככל האפשר

השנה, לראשונה, חולקו הפרסים בארבע קטגוריות:

  • אסטרטגיה - מגה פרויקטים בתחום התשתיות הלאומיות
  • טכנולוגיה – פרויקטים טכנולוגיים ו/או מערכות מידע
  • מנהיגות – פרויקטים בתחום החינוך ותרומה לקהילה
  • ביטחון – פרויקטים ביטחוניים ו/או פרויקטים של התעשיות הביטחוניות

חשוב לציין שהשנה היו הגשות רבות של פרויקטים מצטיינים ואנחנו מברכים על כך!


רפי אלבז, סמנכ"ל טכנולוגיה, מנהל תכנית "שדרוג מערך המסלולים והקמת מגדל הפיקוח החדש" מרשות שדות התעופה – זכה במקום הראשון בתחום האסטרטגיה-מגה פרויקטים בתשתיות הלאומיות.

הפרס השני בקטגוריית האסטרטגיה-מגה פרויקטים בתשתיות הלאומיות, הוענק למר ראובן קוגן מרכבת ישראל, מנהל חטיבת הפיתוח ולמנהל פרויקט "קו רכבת אשקלון- באר שבע".

הפרס השלישי בקטגורית האסטרטגיה, הוענק לחברת שביב מהנדסים ולמנכ"ל הפרויקט ומנכ"ל החברה, מר דורי שביב, על פרויקט "מעונות ברושים באוניברסיטת תל אביב".

הפרס הראשון בקטגורית הביטחון הוענק לחיל האוויר, להק ציוד, מח' הנדסת מערכות, ענף אווירונאוטיקה ולמנהל הפרויקט – רס"ן קובי שגיב, על ניהול פרויקט "בלוק תוכנה אוויוני אחוד ל F16.

הפרס השני בקטגוריה ביטחון הוענק גם הוא לחיל האוויר, ללהק ציוד – מחלקת הנדסת תשתיות ובינוי ולמנהל הפרויקט רס"ן יהודה שאנאנס על הובלת פרויקט "המשל"ט החדש "הרא"ל", Site 81.

 בקטגוריית טכנולוגיה הוענק הפרס הראשון ל"מכבי שירותי בריאות" ולקרן שכטר-אזולאי, מנהלת פרויקט "ניהול הפורטפוליו למימוש האסטרטגיה הארגונית (דשבורד הנהלה)".

הפרס השני בקטגוריית טכנולוגיה הוענק לחברת טבע וגב' יפעת גודינר וגב' אלונה וולקוב שניהלו את פרויקט Success Factors Employee Central.  

במקום השלישי בקטגוריית טכנולוגיה זכה מר אלכס גורביץ' מאמדוקס על ניהול פרויקט "Metro PCS".

 בקטגורית מנהיגות – חינוך ותרומה לקהילה, זכתה בפרס הראשון מבית הספר לקציני ים אורט אשדוד, מנהלת הפרויקט דורית דיין, שקיבלה את הפרס בשיתוף עם נמל אשדוד על הובלת פרויקט של שילוב תלמידי החינוך הטכנולוגי-מקצועי בתעשייה.  

המקום השני בקטגורית המנהיגות הוענק לבית הספר הרב תחומי ב' בפתח תקווה ולמנהלות הפרויקט – גב' סיגל רוזן וגב' אורלי זהבי-פיש על הפרויקט "אי של שקט".  

הפרס השלישי בתחום החינוך הוענק למנהל התקשוב, טכנולוגיה ומערכות מידע במשרד החינוך ולמר גרשון כהן, על ניהול פרויקט "טו"ב – טכנאים ובגרות  

רפי אלבז מרשות שדות התעופה זכה במקום ראשון בתחום אסטרטגיה
ראובן קוגן מרכבת ישראל זכה במקום שני בתחום אסטרטגיה
דורי שביב משביב הנדסה זכה במקום שלישי בתחום אסטרטגיה
קרן שכטר-אזולאי ממכבי שירותי בריאות זכתה במקום ראשון בתחום טכנולוגיה
אנה בנדרסקי מטבע זכתה במקום שני בתחום טכנולוגיה
אלכס גורביץ מאמדוקס זכה במקום שלישי בתחום טכנולוגיה
דורית דיין מבית הספר לקציני ים אשדוד זכתה במקום ראשון בתחום החינוך
אורלי פיש מביה"ס הרב תחומי פתח תקווה זכתה במקום שני בתחום החינוך
גרשון כהן ממנהל התקשוב במשרד החינוך זכה במקום שלישי בתחום החינוך
קובי שגיא מחיל האוויר זכה במקום ראשון בתחום הביטחון
יהודה שאנאס מחיל האוויר זכה במקום שני בתחום הביטחון

הכנס השנתי לניהול פרויקט של PMI – תחום מתודולוגיות

גיא מונטה

בכנס שנתי רב משתתפים (מעל 1,100. מספר שיא) חגג  הסניף הישראלי של הארגון המקצועי העולמי המוביל לניהול פרויקטים, PMI, את שנתו ה 20.

כנס PMI לניהול פרויקטים כלל מושב בתחום מחקר ומתודולוגיות לניהול פרויקטים

אותו הנחה גיא מונטה.

את ההרצאה הפותחת במושב " אמנות הקרקס בשירות הצוות הניהולי של הפרויקט" העביר אלי שטייר מחברת רפאל. אלי הוא ראש היחידה לתכנון ובקרת פרויקטים באגף התפעול בהנהלת רפאל.

בהרצאה הציג אלי את השיטה שפותחה והוטמעה ברפאל במטרה לעזור למנהל הפרויקט לבחור את מתודולוגיית הניהול הנכונה לפרויקט, ואת הגדרות התיעוד אלי שטיירהנדרש. הנושא זוהה בעבר ברפאל כבעיה, מנהלי פרויקטים נדרש להקדיש זמן רב לתיעוד, ולפעמים לא היו מודעים לצורך בהשלמת מסמכים מסוימים שהיו חיוניים להשלמת הפרויקט. השיטה שהוצגה בהרצאה מאפשרת למנהל הפרויקט למקד את מאמציו בתוצרים הנדרשים לאבטחת שביעות הרצון המלאה של כול בעלי העניין.

אילן רני, מנכ"ל רניהול ובעל ניסיון רב שנים בהכשרת מנהלים ומנהלי פרויקטים

במהלך הניסיון למעבר ממתודולוגיות ניהול PMBOK קלאסיות למתודולוגיות Agile נתקלים מנהלי פרויקטים בנקודות המהותיות שעלולות להוות מכשול, בעיקר בארגונים שאינם ארגוני הייטק. האתגר המרכזי הוא בשינוי התפיסתי שיש להטמיע בדרך להצלחה. אילן הציג בהרצאתו תהליך מובנה הכולל שלבים,

אילן רני

כלים להתמודדות עם האתגרים בתהליך השינוי, עצות מעשיות איך להתקדם בכול שלב בתהליך ודוגמאות המתבססות על ניסיון שנצבר בתהליכים בחברות שונות.

חתם את המושב ארנון כ"ץ בהצגת הנושא "ניהול מו"מ – פרויקט בפני עצמו וכלי עבודה קריטי למנהל פרויקט" ארנון הוא יועץ עצמאי, בעל נסיון רב בניהול פרויקטים וקבלנים ומנהל פרויקטים ושתופי פעולה מורכבים עבור חברות, מרצה,  ומלווה ארגונים בבניית מתודולוגיות ניהול רכש.

ניהול מו"מ נכון הינו תהליך מובנה ומוסדר המנוהל על פי העקרונות המוכרים של ניהול פרויקטים. במקביל, הוצגה התפיסה כי ניהול פרויקט הוא בראש וראשונה ניהול מו"מ עם כל הגורמים הקשורים לפרויקט. בכול פרויקט יש בעלי עניין אותם יש לנהל וגישת ניהול ההתנהלות מולם כמו"מ לכול דבר ועניין מביא את מנהל הפרויקט לתוצאות הרצויות. בהרצאה הוצגו ההקבלות בין ניהול פרויקט לבין ניהול מו"מ, המשמעויות של כל אחד מהשלבים המוכרים בפרויקט בסביבת ניהול מו"מ ודוגמאות מניסיונו העשיר של ארנון. 

הכנס השנתי ה-20 לניהול פרויקטים של PMI – תחום בינוי ותשתיות

בכנס שנתי רב משתתפים (מעל 1,100. מספר שיא) חגג  הסניף הישראלי של הארגון המקצועי העולמי המוביל לניהול פרויקטים, PMI, את שנתו ה 20.PMI 20

כנס PMI לניהול פרויקטים, כלל לראשונה מושב לתחום הבינוי והתשתיות וכן חלוקת פרסים לפרויקטים נבחרים לפי תחומים ובהם גם תחום הבינוי והתשתיות.

הפרויקטים הזוכים הוצגו בהרחבה במושב מיוחד, POY (Project Of the Year), שגם הוא נערך לראשונה בכנס זה.

תחום בינוי ותשתיות הוא חלק מפיתוח הקשר עם התעשייה והממשל  ש -PMI  ישראל מקדמת מזה מספר שנים בקרב כלל התעשיות במשק הישראלי. על הקשר עם התעשייה אמונה גלית יסקרביץ- טיץ, יחד עם מירב פיצ'וטו, אבי גרוסמן ואוריאל פליס, סגני נשיא בPMI  ישראל.

במסגרת הקמת התחום לקשרי תעשייה זוהה צורך משמעותי בפיתוח ניהול הפרויקטים בקרב העוסקים בבינוי ותשתיות. פורום ייעודי לתחום אבי גרוסמןזה הוקם במסגרת העמותה ביוזמה ובהובלה של אוריאל פליס ואבי גרוסמן, המוביל את תחום ניהול פרויקטים בחברת מקורות, ושהנחה את מושב בינוי ותשתיות בכנס השנתי.

עם הקמת פורום בינוי ותשתיות וההיענות הרחבה להשתתפות בו,

נוכחה PMI לדעת שתחום הבינוי והתשתיות הנו תחום שהעוסקים בו חשופים לתקני PMI במידה רבה, מאמצים אותם וכמהים להרחבת ידע בתחום ניהול הפרויקטים, אמר אבי גרוסמן.

לפיכך החליטה הנהלת PMI בנוסף לעריכת מושב מיוחד לתחום, להקדיש בין היתר מתן פרסים לפרויקטים נבחרים בתחומים שונים ובכללם תחום הבינוי והתשתיות. 

במושב בינוי ותשתיות הציג אל"מ דניאל רוד סגן ומ״מ ר׳ אגף ההנדסה והבינוי במשהב"ט את היערכות אגף בינוי והנדסה להקמת פרויקטים בהיקפים של

Daniel Rod

 מיליארדי שקלים והרחיב על המערכות התומכות לניהול פרויקטים, שיטות עבודה, מערכות תומכות, שילוב של השוק האזרחי עם כח האדם הארגוני, ההיערכות הניהולית
והמקצועית המשולבת  והמורכבת לקידום עשיה רחבה זו.

אוריאל פליס, מוסמך לתואר PMP מאז 2008. בעל למעלה מ- 23 שנות ניסיון בתכנון, בקרה וניהול פרויקטים במגוון סוגי פרויקטים, בעלים והמנכ"ל של חברת שער ניהול פרויקטים ומכרזים בע"מ הרחיב על שיטות ניהול סיכונים ובכללן השיטה האיכותית, השיטה הכמותית כולל שימוש בהרצות מונטה קארלו ועל השימוש בשיטה המשולבת שיחסית קלה ליישום ומאפשרת  ליהנות מהעולם האיכותי והעולם הכמותי המדויק.Uriel Flis

חתם את המושב ד"ר אורי שקד מנכ"ל חברת סי בריבוע, שמכהן כיו"ר תא ניהול פרויקטים, חבר הנהלה באיגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות, חבר ועדת התקינה לניהול פרויקטים במכון התקנים.

אורי הסביר בהרצאתו מהי מערכת BIM ואת יישומן של מערכות אלו הלכה ולמעשה בתחום הבינוי והשתיות וכיצד הן תורמות לניהול הפרויקט בהיבטי לו"ז,  תקציב,  תכולה ואיכות החל משלב התכנון ועד מסירתו ללקוח.

Uri Shaked

 

 

לינק לאתר PMI: http://pmi.org.il/

לינק לתחום קשרי תעשייה וממשל באתר PMI:   http://pmi.org.il/index.php?option=com_content&view=article&id=25&Itemid=202

 לינק להצטרפות ל PMI: http://pmi.org.il/index.php?option=com_content&view=article&id=42&Itemid=162