תפריט

Home

אירועים קרובים

אפריל 2018
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

סקירת יום העיון על ניהול פרויקטי Agile במכללה האקדמית נתניה

בשישי בבוקר, ה- 30.5.2014, קיימה  העמותה לניהול פרויקטים בישראל PMI מפגש בנושא ניהול פרויקטי Agile – מתיאוריה לפרקטיקה, במכללה האקדמית נתניה.

 

 

את המפגש הנחה ד"ר איל רוזן, מרצה בכיר וראש המסלול לניהול פרויקטים בהתמחות הרב תחומית במכללה האקדמית נתניה. פרופ' יהושע ליברמן, דיקן ביה"ס למנהל עסקים במכללה האקדמית נתניה קיבל את פני המשתתפים והאורחים בברכה לראש חודש סיון כסימן להתחלה חדשה של שיתוף פעולה בין המכללה לבין עמותת PMI. פרופ' ליברמן סקר בקצרה את תחומי הלימוד בבית הספר למנהל עסקים שבמכללה והתמקד בתיאור תכנית הלימודים המוצעת לסטודנטים לתואר שני במסלול לניהול פרויקטים ובשיתופי הפעולה עם התעשייה. ד"ר ורד הולצמן, סגנית נשיא PMI ישראל למחקר וקשרי אקדמיה הציגה את פעילויות העמותה בדגש על קשרי אקדמיה-תעשייה והזמינה את המשתתפים לקחת חלק בפעילויות המחקר ושיתוף הידע שמקדמת העמותה בתחום ניהול פרויקטים בישראל. 

 

יום העיון בשישי בבוקר במכללה האקדמית בנתניה הוקדש לנושא של פרויקטי Agile: מתיאוריה לפרקטיקה.

           

 

המרצה הראשון היה ד"ר אוהד ברזילי מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב המרצה על פיתוח אג'ילי בכנסים אקדמיים ומקצועיים בארץ ובעולם. אוהד עבר בקריירה המקצועית שלו מתחום הנדסת תוכנה לניהול תוכנה ולניהול בכלל. בהרצאתו הציג אוהד את העקרונות הניהוליים של אג'יל והסביר איך אפשר להפעיל אותם גם בהיבט המעשי והתוכני, ואיך היישומים של הרעיון יכולים לבוא לידי ביטוי בכל תחום, כולל בהיבט האישי [לינק למצגת: ].

אוהד פתח בהסבר משמעות המושג Agile: רגיש, גמיש וקשוב למה קורה מסביב, והמשיך בסקירה היסטורית קצרה שמתחילה ב-1969 עם הופעתם של שני מונחים מרכזיים: הנדסת תוכנה ומשבר התוכנה התגבשה ההבנה כי כתיבת תוכנה היא פעילות המורכבת ממספר לא מועט של תת פעילויות אשר ל אחת מהן דורשת מומחיות. ב- 1970 הציג Winston W. Royce את מודל המפל ולפיו פיתוח מערכת מבוסס על סדרה של פעילויות סדורות העוקבות זו לזו. ב-1988 פיתח Barry Boehm את מודל הספירלה, המייצג תהליך דינאמי ואינטראקטיבי שבו יש מקום גם לתקשורת עם הלקוח. אבל, למרות כל הפיתוחים, תהליך הפיתוח של מערכות תוכנה היה "כבד" ומסורבל.

חשוב לזכור כי הנקודה שבה רמת הסיכון היא הגבוהה ביותר בכל פרויקט מסוג זה היא נקודת הממשק, הנקודה שבה עובר המקל מגורם אחד למשנהו. מודל הספירלה, שמיועד היה להקל על תהליך העבודה, למעשה עורר את הצורך להעברת מקל לעיתים תכופות יותר ובכך העלה את רמת הסיכון בפרויקט ואת הסיכוי לכישלון.

היפנים, הידועים בגישתם השיטתית, המדויקת והמוסדרת לעבודה בכמות גדולה, החלו לבחון את תהליכי העבודה ולפרסם מאמרים בנושא. אחד הידועים שבהם הוא מאמרם של  Takeuchi and Nonaka: The New New Product Development Game שהתפרסם ב- Harvard Business Review ב- 1986 ובו הציגו החוקרים 6 עקרונות: Built-in instability, self-organizing teams, overlapping development phases, “multilearning”, subtle control, organizational transfer of learning. באותה תקופה בערך פרסם John Krafcik את עקרונות ה-Lean לאחר שבחן את העבודה בטויוטה.

על רקע כל אלו התפתח בתחום התוכנה ה- Scrum שמציע תהליך המאפשר לשנות את עצמו בצורה סדורה. הרעיונות המרכזיים התפתחו כבר בשנת 1995 על ידי Ken Schwaber & Jeff Sutherland והספר המוכר בתחום התפרסם בשנת 2002.

סקירה קצרה של ה-scrum כללה את ה-Roles של Product Owner, Scrum Master והצוות; את ה-Artifacts: the product backlog, the sprint backlog, the sprint burndown chart, the product increment, וכן את ה-Practices הכוללים: The Sprint Planning Meeting, The Sprint, The Sprint Review Meeting, The Sprint Retrospective, ו- The Daily Scrum.

העבודה בספרינטים של 30 יום מגדירה עבודה אינטנסיבית על features מוגדרים מתוך כוונה לסיים כל feature בפרק הזמן הנתון. ה-efforts וה-costs משויכים ל-feature ומכאן נובע כי אין עבודה המתבצעת על תשתית, אלא רק עבודה ע features שיש בהם ערך ללקוח.

העקרון הבסיסי של עבודה ב-scrum הוא החלוקה של העבודה הכולל ל-features. עבודה בשיטה הזאת דורשת מיומנות וניסיון על מנת להגיע למיצוי.

                         

 

לאחר הפסקת קצרה ל-networking המשכנו לחלקו השני של יום העיון שעסק בהצגת ההיבט המעשי של עבודה בגישת ה-Agile.

המרצה השניה היתה אביבה דוידוביץ, סגנית נשיא PMI ישראל, מנהלת פרויקטים בחברת אמדוקס, בעלת ניסיון של 20 שנה בתעשייה הביטחונית ובתעשיית ההיי-טק, בעלת תואר MBA מאוניברסיטת תל אביב והסמכת PMP. אביבה שירתה כעשר שנים בצה"ל ביחידות המחשוב השונות כמנהלת פרויקטי מחשוב. בשנים האחרונות אביבה מנהלת פרויקטים בארץ ובעולם ובאחריותה פרויקטים גלובאליים, בעלי מורכבות גבוהה. אביבה סיפרה על ניסיונה העשיר והתמקדה בתיאור הניהול של פרויקט לשימוש מקביל בשני devices [לינק למצגת: ].

מטרת הפרויקט היא שכל מה שמוצג בטלוויזיה יהיה זמין למשתמשים גם ב-devices נוספים כגון iPhone, iPad וכדומה. יותר מכך, כאשר המשתמש משתמש ב-device השני, הוא יוכל לקבל מידע רב נוסף שלא קיים בשידור בטלוויזיה, לאחר המערכת זיהתה את תחום העניין וקישרה את ה-device למידע אקטואלי ורלוונטי. פיתוח התוכנה בפרויקט זה כלל reminder למועד שידור התכנית המועדפת, שימוש ב-iPhone כשלט לטלוויזיה ועוד. על אף שהיו אנחנו מכירים כמה מוצרים דומים, בזמנו לא היו מוצרים כאלו בשוק.

צוות הפרויקט כלל את מנהל התכנית שנמצא בארה"ב, מנהלת פרויקט הפיתוח – אביבה – שנמצאת בישראל, וכן צוותי programming, testing, UI, ו-Tech Lead שתפקידו לתרגם את תכנון הפרויקט לתוכנה ומקום מושבו באירלנד. סך הכל כלל הפרויקט 5 קבוצות תוכנה. מהן 2 בישראל, 1 באירלנד, ו-1 באנגליה.

שיטת העבודה בפרויקט היתה על פי מודל ה-Scrum on Scrim. כלומר, כל צוות עבד בשיטת ה-Scrum וכל הצוותים ביחד עבדו בשיטת ב-Scrum. באמצעות שימוש בכלים ממוחשבים, כל ה-backlog נרשם וכל הצוות מחליט, בהסכמה, איזה features יבוצעו ובאיזה Sprint. פגישות ה- Standup meetings היו אפקטיביות ביותר בפרויקט. בפגישות אלו כל חבר צוות מספר בקצרה מה עשה אתמול, מה הוא מתכוון לעשות מחר, ואיזה קשיים היו לו בעבודה (כאשר נושאים טכניים מורכבים ממתינים לדיונים נפרדים של אנשי המקצוע הרלוונטיים). כל אחד מחברי הצוות משתף ומספר. אין צורך לשאול את השאלות, כיוון שהכל מוכר וידוע. חברי הצוות מדברים בזה אחר זה לפי הסדר ומעדכני זה את זה. לאחר כ-10 דקות מסתיימת הפגישה וכל אחד יודע מה עליו לעשות כדי להמשיך הלאה. הפגישה היומית הזאת גורמת, במובן מסוים, לסוג של "לחץ חברתי" כי כל אחד "חייב" לעשות משהו כל יום והדיווח היומיומי גורם לו לתת דין וחשבון לכל חברי הצוות. גם אלו מבין חברי הצוות שבהתחלה "קיטרו" שהם לא רוצים לבזבז את הזמן בפגישות, גילו די מהר שבסך הכל הפגישות האלו מאד יעילות והם מקבלים תמונת מצב עדכנית וממצה על כל מה שקורה בפרויקט ובכך זה למעה מקל על העבודה שלהם.

המשימות מועברות מה-backlog ל-sprint וכאשר נשאר item מסוים שיש לבצע אותו, אחד מחברי הצוות לקוח על עצמו לעשות את זה. בעצם העובדה שחבר הצוות לקוח על עצמו לבצע את המשימה, הוא מרגיש מחוייב. יחד עם זאת, מנהל הפרויקט חייב להיות ערני ולוודא שמי שלוקח על עצמו את המשימה אכן מסוגל לבצע אותה. ובמידה ולא – להתערב ולסייע על מנת שהעבודה לא תיפגם. הפרויקט כולו יסתיים הצלחה אם ורק אם כל ה-items יסתיימו בהצלחה ויתקבלו על ידי הלקוח. אם לא כל ה-items יתקבלו, אזי כל הצוות ייכשל. ה- product owner שותף לכל הפגישות ולכל הדיונים וההתלבטויות, ולמעשה הכל שקוף עבורו בפרויקט.

האופן שבו יישמו את ה- Scrum BUT . . .  בפרויקט הזה בא לידי ביטוי בהוספה של פגישה, שלא היתה מתוכננת מראש בתכנית העבודה, ובה מבהירים חברי הצוות מה המשמעות של כל item כפי שמוסכם על ידי הלקוח, על ידי ה- Tech Lead, אנשי ה- requirements וה- QA, וכמובן – המתכנתים. כל אחד מעריך מה גודל ה-item, כאשר החלוקה היא לפי מידות: XS, S, M, L, XL, XXL. כולם מצביעים. עם הזמן נוצר מצב שבו כמעט כל חברי הצוות נוטים להצביע עבור אותו גודל ואם יש מישהו חריג מבקשים ממנו הסבר/נימוק. לאחר שהוא מסביר מתברר אחד משניים: או שהוא לא הבין או שכל האחרים לא הבינו . . .

העיקר בעבודה בשיטה הזאת הוא ללמוד מההערות ומהתובנות של חברי הצוות, להיות פתוחים לקבלת הערות והצעות לשיפור. להקשיב! זהו גורם ההצלחה של פרויקטים.

בסוף הפרויקט העידו חברי הצוות שזה היה הפרויקט שבו עבדו הכי קשה, כי רצו ולא כי מישהו הכריח אותם. וגם שהמוטיבציה ותחושת השייכות היו גבוהים ביותר.

לקראת שישי בצהריים הסתיים יום העיון, לאחר שכל המשתתפים קיבלו ידע רב ולאחר שדיונים ערים התקיימו במהלך ההרצאות תוך שיתוף ידע וניסיון של השומעים. העמותה לניהול פרויקטים בישראל PMI והמכללה האקדמית נתניה סיכמו את יום העיון בהצלחה ויקיימו אירועים דומים בשנת הלימודים הבאה.

תודות למכללה האקדמית נתניה שאירחה את יום העיון. לאודליה ורוית ממזכירות המחלקה לתואר שני במנהל עסקים, לד"ר אייל רוזן שיזם את יום העיון וסייע בארגונו, לפרופ' יהושע ליברמן, דיקן ביה"ס למנהל עסקים, שברך את המשתתפים ולקח חלק פעיל ביום העיון.

תודה לגב' תמי פרץ, סגנית נשיא לאירועים ולמר תומר יונה, מזכיר העמותה, על הסיוע בארגון היום ובתיאום בין כל הגורמים השונים. וכמובן, רוב תודות למרצים: ד"ר אוהד ברזילי וגב' אביבה דוידוביץ.

ד"ר ורד הולצמן, סגנית נשיא למחקר וקשרי אקדמיה, PMI  ישראל