תפריט

Home

אירועים קרובים

אפריל 2018
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

כנס רז על הטמעת תרבות של חדשנות בניהול פרויקטים

אביבה דוידוביץ, ד"ר ורד הולצמן

כנס רז, לזכרו של פרופ' צבי רז, חבר וסגן דקאן הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב ומייסד עמותת PMI ישראל, התקיים בחודש דצמבר 2014 בפעם הרביעית. כחלק ממכלול הפעילויות של PMI ישראל, המתקיימות השנה בסימן חדשנות ויזמות, הוחלט להקדיש גם את כנס לעיסוק בנושא ועל כן התמקדנו בשאלה מהי תרבות של חדשנות בניהול פרויקטים?

הכנס שכותרתו היתה "הטמעת תרבות של חדשנות בניהול פרויקטים" התקיים בהנחייתה של ד"ר עדנה פשר, מייסדת ומנכ"לית של קבוצת פשר - יועצים לניהול שמובילה את נושא ניהול החדשנות בארץ ומן החלוצות בתחום זה בעולם, ושותפה מייסדת של סטטוס, כתב העת לחשיבה ניהולית ואסטרטגית. לכנס, שאותו הובילו אביבה דוידוביץ וד"ר ורד הולצמן, הגיעו יותר מ-150 מנהלי פרויקטים בכירים בארגונים שנהנו מארגון ותכנון מקצועי, וכן ממגוון רחב ועשיר של הרצאות מרתקות ותכליתיות.

בנוסף להרצאות על חדשנות החלטנו גם לארגן את הכנס השנה בצורה יצירתית וחדשנית. על כן, מבנה הכנס היה מבוסס על סדרת הרצאות של מומחים בתחומם, המגיעים מרקע מקצועי שונה ומתחומי פעילות שונים. כל אחד מהמרצים שיתף את הנוכחים בתובנות שלו על הנושא ובאנקדוטות מניסיונו כמנהל שהטמיע תרבות של חדשנות בארגון. ד"ר עדנה פשר הנחתה את היום במקצועיות ובאווירה של שיתוף, הציגה למשתתפים את מסגרת החשיבה של תרבות וחדשנות והחיבור של אלו לניהול פרויקטים, סיפרה על פרויקטים שהיתה שותפה לביצועם ובהם יישמו המנהלים תהליכים חדשניים, שיתפה את המשתתפים במודלים שונים של חדשנות, הפעילה את המשתתפים בעבודת צוות לחשיבה משותפת, ואף קישרה בין ההרצאות השונות באופן שיצר רצף ענייני ואחיד.

במהלך הכנס הוגשו ארוחות בוקר, צהריים, וכיבוד קל במהלך ההפסקות. כל אלה הציעו תשתית נוחה ואווירה נעימה שבה משתתפי הכנס (מנהלי פרויקטים ממגוון תעשיות, כגון: היטק, נדל"ן, פיננסים, עצמאיים) יכלו לפתח ולנצל הזדמנויות להרחיב את רשת קשריהם העסקיים ולפעילות Networking ערה בין המשתתפים.

הכנס החל בברכות.

אביבה דוידוביץ, סגנית נשיא PMI ישראל פתחה את הכנס וסיפרה על השינוי בארגון ה -PMI שמוביל חדשנות בעולם ניהול הפרויקטים, כנושא מרכזי שילווה את כל פעילויות העמותה בשנת 2015. כיום, בעולם המשתנה במהירות, היתרונות של מנהל פרויקט אינם רק סדר וארגון .הסיסמא: Do It Right The First Time כבר אינה נתפסת כאמת מוחלטת. המנהלים היום נדרשים לגמישות ((Agility וחדשנות (innovation) שבלעדיים לא יתאפשר ניהול פרויקט אפקטיבי המשתנה בהתאם לדרישות הלקוח ושבו כל בעיה הופכת להזדמנות .

פרופ' משה צבירן, דקאן הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב סיפר על היכרותו האישית והמקצועית עם פרופ' רז, על עבודתם המשותפת ותרומתו הרבה של פרופ' רז לפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב. הוא הוסיף, כי חשיבותו של הכנס הממשיך ומתקיים באופן קבוע מדי שנה, היא בכך שהוא יוצק תוכן, מעניק ומעמיק את הידע בניהול פרויקטים בצורה מפרה ומוצלחת.

אלכס דן, נשיא PMI ישראל, ציין שפרופ' רז פעל רבות, כמייסד העמותה, לקידומה ופיתוחה של העמותה לניהול פרויקטים לאורך השנים. אלכס הסביר את חשיבות החדשנות והגמישות בפרויקט והזכיר ופרט את מגוון הפעילויות שמבצעת העמותה בארץ, בתעשייה ובאקדמיה וביניהם הסמכות, קורסים והכשרות, כנסים ועוד.

ד"ר ורד הולצמן, סגנית נשיא PMI למחקר וקשרי אקדמיה, הקריאה מכתב אישי מד"ר ארנה רז, אלמנתו של פרופ' רז, שלא יכלה להשתתף באירוע. ארנה ציינה את חשיבות החשיבה החיובית והתמיכה במנהל הפרויקט לאורך כל הדרך. הצלחתו של פרויקט תלויה בשיתוף הפעולה ועבודת הצוות בין חברי הפרויקט, סובלנות וסבלנות הם המפתח להצלחה. הכנס מייצג עבור ד"ר ארנה רז, מחווה משמעותית שמנציחה את פרופ' רז באופן פעיל בעזרת חבריו ותלמידיו, כאשר הרווח והתועלת המופקת מהכנס היא ציבורית ומתמשכת.

מכתבה של ד"ר ארנה רז: אל תקשיב לאומרי הלאו

אף פעם לא ידעתי שיש לזה שם, אבל עכשיו כשאני נמצאת בארה"ב כמה חודשים, ולכן לצערי גם לא יכולתי להגיע לכנס, יצא לי לראות בטלוויזיה פרסומת שאמרה: “Don’t listen to the naysayer” (אל תקשיב לאומרי הלאו). כך הבנתי שמזהירים נגד תופעה ידועה ומוכרת.

צבי, בהיותו איש של עשייה, הסתייג מאומרי לא סדרתיים, וחשד במניעים של כאלו שתמיד מצאו סיבות "למה לא לפעול." פעם חזר נסער מישיבת פרויקט באחד הארגונים שבהם ייעץ וסיפר לי שאחד המשתתפים טרפד את הישיבה בכך שהגיב באופן שלילי לכל הצעות הנוכחים. אותו משתתף אמנם הסביר בפירוט למה ההצעות שעלו לא יעבדו, אך בסופו של דבר הוציא לכולם את הרוח מהמפרשים. בוודאי חלק מדבריו של אותו אומר לא היו דברי טעם, אך צבי חשב שלעיתים קרובות תגובות שליליות נובעות מפחד שגם מרפה ידיים. אני זוכרת שהוא אמר שאנשים כאלו תוקעים את הפרויקט ומסכנים אותו.

אין לבלבל אמירת לא כרונית עם חוש ביקורת שהיא תכונה הכרחית למצוא את הדרך להשתפר, ובוודאי שחשוב להקשיב לדעות שונות ונוגדות לשלנו.

בעצם אמירת לא תמידית לא שונה בהרבה מאחותה אמירת כן תמידית והיום כבר כולם מבינים שמסוכן להקיף את עצמנו באומרי הן שפוחדים להעז לצאת כנגד הקבוצה ולהביע את דעתם האמיתית.

אך נראה לי שאצלנו בארץ יש תרבות שמעודדת אמירת לא. רבים מאיתנו, מסיבות שונות חלקן מוצדקות, נוטים לפסול על הסף הצעות ורעיונות, ולומר לא מהר מידי, עוד לפני שששמענו את הרעיון עד סופו.

צבי האמין שניתן להגיע להישגים יותר משמעותיים אם באופן מודע נשמור על ראש פתוח וננסה למצוא דרכים וסיבות כן להיענות וכן לפעול. אני מסכימה איתו שאם אנחנו יודעים שיש סיכוי שעמיתים, לקוחות, חברים ומשפחה יקשיבו לנו ויאמרו כן, החיים הופכים לנעימים וקלים יותר.

דוגמא נוספת היא הכנס היום, אני מתארת לעצמי שהיו מספיק סיבות למה לא להמשיך ולקיים אותו, אבל אני מודה לאגודה לניהול פרויקטים, לפקולטה לניהול ולורד הרוח החיה שבפרויקט כנס רז, ומאד שמחה שכיאה לפרויקטורים אמיתיים אתם אלו שמחפשים ומוצאים דרכים כן לפעול.

ד"ר עדנה פשר, פתחה את דבריה עם מכתב שכתבה לאחר מותו של צבי רז. היא ציינה את יחודו, אנושיותו וחוכמתו של פרופ' צבי רז. עדנה הנחתה את הכנס במהלך כל היום, במעבר בין הרצאה אחת לבאה אחריה באמצעות קישורים מרתקים וחשובים.

הרצאות הכנס:

- חדשנות בפרויקטי ביטחון וחלל , אל"מ (מיל.) שמריהו אביעד, מפא"ת (לשעבר) – הרצאה מרתקת על התקדמות פיתוח הלוויינים בישראל בשלושים השנים האחרונות, אביעד שיתף אותנו ביוזמתו כסרן צעיר בצה"ל שהציע רעיון חדשני והצליח לשכנע את הנהגת המדינה בנחיצותו, להוביל אותו לתוצאות מרשימות שמגנות על מדינת ישראל כל יום. ועל כך זכה אף בפרס ישראל לביטחון. אביעד הראה לנו שכל פרויקט , אפילו המאתגר ביותר, יכול להצליח בעזרת ניהול נכון, חדשנות, אמונה במטרה ודבקות במשימה. אך עיקר ההצלחה היא בחדשנות שמלווה את הפרויקט ושומרת על עדכניותו שנים רבות. תוך מציאת פתרונות יצירתיים לבעיות אמיתיות.

- ניהול חדשנות בפרויקטי מערכות מידע , דוד טוביאס, מנהל מערכות המידע של האוניברסיטה העברית – דוד תיאר את שיתוף הפעולה בין האוניברסיטאות ואת האופן בו הוא מנהל קשיים, או אתגרים, בפרויקטים כולל ניהול תוכנות online, החלפת ספקים של תוכנות, ועוד. הוא הציג את מודל השליטה בפרויקט: בקרות, מוניטורים ושימוש במגוון שיטות יפניות. דוד הרחיב והסביר על האפשרות העומדת בפני אוניברסיטאות להתפתח גם לחו"ל ולשתף בחדשנות גם מוסדות להשכלה גבוהה שמעבר לגבולות הארץ. דוד הציג סטטיסטיקות מרשימות על מספר המרכזים ותפקידיהם השונים.

- ניהול חדשנות במגה-פרויקטים, בדגש על כביש 6 , אל"מ (מיל.) יוחנן אור, מנכ"ל אלקטרה פאוור, לשעבר מנכ"ל חברת "דרך-ארץ CJV" – יוחנן אור שיתף אותנו באתגרים לניהול פרויקט דרך ארץ. הוא הסביר את החדשנות בבניית המודל שלכאורה היה מוכר וידוע ובהתמודדות עם האתגרים השונים, בעיקר מול ספקים, בבניית מודל בפעם הראשונה בישראל, בקרה תקציבית צמודה והעלאת רמת הבטיחות בארץ. במהלך ניהול הפרויקט הנהיגו יוחנן והצוות שלו שיטת בונוסים בין המנהלים על מנת לשפר ביצועים ולמנוע תשלום קנסות למדינה.

- עולם החדשנות בפרויקטים בראי האקדמיה, פרופ' אורית חזן, ראש המחלקה לחינוך למדע וטכנולוגיה, הטכניון – אורית שיתפה את הקהל בתוכנית ייחודית וחדשנית לטכניון המאפשרת לבוגרי הטכניון ללמוד ולקבל תעודת הוראה. הדבר מאפשר למשתתפים לשפר את יכולות ההדרכה וההסברה שלהם במקום העבודה כמו גם לפתוח בפניהם את האפשרות להתחיל קריירה חדשה כמורים ומרצים באקדמיה.

ארוחת צהריים הוגשה בפטיו ובמהלכה ניצלו המשתתפים את ההזדמנות ל- networking. היה כייף להכיר אנשים חדשים מתחומים שונים ולשוחח על ההרצאות ששמענו ובכלל על רעיונות חדשים וארגונים שעובדים קצת אחרת.

הישר משיחות ההיכרות והשיתוף ומהארוחה הטעימה המשכנו לעבודה בצוותים לדיון בשאלה: "מה ניסית, גם אם לא הצלחת, לחדש בפרויקט שניהלת בשנים האחרונות?" היה מעניין לשמוע על פרויקטים שפחות הצליחו ועל "הצלה" של פרויקטים ברגע האחרון. בין התובנות המרכזיות שסוכמו בסיום הדיון:

ü לא לעשות לבד, הצלחה היא תוצר של שותפויות. בסופו של דבר צריכים קואליציה כדי להוביל שינוי.

ü עובדיה הררי מהתעשייה האווירית אמר בזמנו כי אינו מבין למה כשמתחילים פרויקט מתכננים על משמרת אחת, ומסיימים אותו בעבודה של שלוש משמרות. כלי לפתרון – חדר מלחמה/חדר שלום.

ü לעיתים, כמנהלים התפקיד הכי חשוב שלנו הוא פשוט לא להפריע לחדשנות.

ü העתיד של חדשנות נמצא בציר הבלתי פורמלי.

ü כשם שצריך לדעת מה לעשות וכיצד לעשות, ארגון חדשני צריך להיות מוכן לבחון מחדש כל פעילות ולוות על כל מה שאיננו נדרש.

המשכנו לסיכום של שתי הרצאות נוספות.

- הובלת סטרטאפים כפרויקטים של חדשנות , מר אורי וינהבר, מנהל חממה טכנולוגיתthetime Innovations - אורי שיתף אותנו במצגת מדהימה וחדשנית שהציגה את סודות הבחירה בהשקעות בסטרטאפים. נקודות המפתח של החדשנות בעולם ההיי טק בכלל ובעולם האינטרנט בפרט, היא מוצר החדש ולא פחות חשוב ממנו אופיו היזמי והיצירתי של מנהל המוצר או מנהל הסטרט-אפ. למדנו על חשיבות היזם או מנהל הפרויקט שמאחורי המוצר ועל יכולתו לקבוע את רמת ההשקעה בפרויקט. אורי סיפר עוד על חלוקת סיכונים וניהולם והותיר אותנו צמאים לשמוע עוד על נושא מרתק זה.

- התפתחות מנהלי פרויקטים בארגון , גב' לילך א., רפא"ל. – ההרצאה האחרונה והמעניינת ביותר היתה של לילך מרפא"ל. לילך אפשרה לנו הצצה קטנה אל עולם ניהול הפרויקטים ברפא"ל והציגה בפנינו את מסלול הבחירה והקידום של מנהלי פרויקטים ברפא"ל. למדנו על הניסיון הנדרש והמסלול המעניין אותו עובר מנהל הפרויקט מתחילת עבודתו בתחום ועד שהוא מגיע להסמכה לניהול פרויקט משמעותי לביטחון המדינה. התרשמנו מרמת המקצועיות הנדרשת ממנהלי הפרויקטים ומרמת ההשקעה של הארגון במנהלים שלו במטרה להכין ולהכשיר אותם לתפקיד החשוב של ניהול פרויקט.

ד"ר עדנה פשר , מייסדת ומנכ"לית של קבוצת פשר - יועצים לניהול, סיכמה את היום ואת העבודה בקבוצות. קשה לסכם את דבריה של עדנה שתיבלה את היום במודלים, בסיפורים ובדוגמאות רבות.

לסיום, נציג ציטוט של אחד המשתתפים , מר עדי גונן מחברת אמדוקס.

אני יכול לסכם 4 נושאים עיקריים וחדשים שלקחתי מכנס רז:

1. PPP (Public-Private Partnership) – מתודולוגיה לניהול פרויקטים.

2. Intrapreneurship – בתוך הארגון ניתן להשתמש במתודולוגיה הזאת על ידי ההנהלה. המתודולוגיה מחברת ניהול סיכונים וחדשנות, שיטת תגמול ומוטיבציה, ומציעה להביא את תרבות עמק הסיליקון לתוך הארגון פנימה.

3. אם לא תעשה לא תטעה – לכן, עדיף לנסות וכדאי כמנהלים לגלות סובלנות לאי הצלחות, בעיקר כשהם באים מכוונה טובה. מכיוון שבאנו לעשות, כנראה שנטעה ולכן אנחנו צריכים להיות קשובים לטעויות וללמוד מהן. כנראה שהמשפט do it right the first time”" לא תמיד נכון.

4. Networking – הייה פתוח ללמוד ולהכיר אנשים חדשים, תחומים חדשים ומתודולוגיות חדשות.

מצפה לראותכם בכנס רז הבא ....