תפריט

מידעון העמותה

העמותה במדיה

אירועים קרובים

מרץ 2018
S M T W T F S
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

עבודת PMO ללא תמיכת הנהלה PMO

 

בחברות וארגונים בארץ ובעולם משולב ה- PMO (Project Management Office) בתפקיד מינהלתי העוזר להנהלה בניהול הפרויקטים והפרוטפוליו.

אנשי ה-PMO  ממלאים תפקידים שונים, בהתאם לצרכים של הארגון ושל ההנהלה, ומביאים תוצרים שונים:

  • - סידור פרוטפוליו עם ראיה לטווח ארוך
  • - מסירת פרויקטים בזמן, בתכולה ובמשאבים
  • - הבנה של הקשרים בין הפרויקטים השונים בפרוטפוליו הארגוני
  • - שיפור התקשורת בין כל הגורמים בארגון

ישנה הכרה בחשיבות תרומתו של ה PMO לארגונים השונים, אבל במקרים רבים התוצר בפועל אינו מדיד.

מצב זה יוצר לעיתים דיסוננס בין הצורך העקרוני בפעילות ה-PMO לבין התמיכה בעבודתו בפועל.

דמיינו את המצב הבא - א' הוא PMO האחראי על ניהול מתדולוגיה ארגונית. היעדים של א' הופכים את הארגון למסודר יותר, מאפשרים למידה מטעויות, הפקת לקחים וייעול. אך בו בזמן עבודתו מעכבת ולפעמים פוגעת במטרות הקצרות טווח של הארגון. ואם עיקר עיסוקה של ההנהלה הוא "כיבוי שריפות", אז א' נמצא במסלול התנגשות מול ההנהלה. מקור הבעיה כאן הוא הקונפליקט הקבוע בין "חשוב" ל"דחוף" וה-PMO יושב במרכזו.

מקור אפשרי נוסף לחוסר תמיכת ההנהלה, הפעם ברמת דרגי הביינים, הינו משותף לכל עובדי המטה, כשה PMO הוא אחד מהם.  עובדי המטה עובדים על פי תעדוף ארגוני, והרצון של דרגי הביניים הוא להשיג הצלחה בפרויקטים ספציפיים. לדוגמא, ב' הוא PMO האחראי על הקצאת משאבי רוחב בארגון. כשב' מקצה את המשאבים על פי התעדוף הארגוני, הוא יכול להתקל בהתנגדויות מצד מנהלי דרג הביניים אשר מצידם רוצים להראות התקדמות בפרויקטים הספציפיים שלהם.

בשורה התחתונה, תרומת פעילות ה-PMO לארגון לעיתים אינה שקופה למנהלים בדרגים השונים. במקרים אלה, ה-PMO אינו מקבל תיעדוף ומתקשה להשיג את יעדיו.

המקרים שתוארו לעיל, ומקרים נוספים אחרים הינם התמודדויות יומיומיות של ה-PMO. אין דרך אחת להתמודד עם חוסר התמיכה של ההנהלה, וכל PMO לומד מניסיונו שיטות להתגבר על כך. בכל זאת, אנסה לתת מספר עצות ושיטות עבודה מול ההנהלה.

כשלב מקדים, כדאי לשבת מול ההנהלה הבכירה ולהחליט על חזון הפעילות של ה PMO בארגון. כאשר אין קו עבודה ברור, ולא ברור מה התוצרים המבוקשים לארגון, קל לדחות את ה PMO, לבטל את עבודתו ולתת קדימות לדחוף על החשוב.

חשוב להבין מה הערך שההנהלה מחפשת בעבודתו של ה-PMO. ערך זה יכול להיות עמידה טובה יותר ביעדים הפרויקטאליים, ניהול מתודולוגיה ברורה של ניהול פרויקטים או הקצאת משאבים, פיתוח ראייה לטווח ארוך ועוד.

חשוב לזכור ולהזכיר להנהלה שלא כל PMO נותן ROI לארגון, ועל כן יש להחליט על התוצרים שבעזרתם תוכל ההנהלה להעריך את עבודת ה PMO בפועל. בעצם, חשוב להבין איזה סוג של PMO ההנהלה מחפשת.

ישנם שלושה סוגים העיקריים לעבודת  PMO:

  1. PMO תומך: תמיכה במתודולוגיה ארגונית, תבניות מסמכים, גישה למידע וכו', יעוץ ותמיכה בפרוייקטים.
  2. PMO מבקר: בקרה מעמיקה על פעילויות, תהליכים, תעוד ועוד.
  3. PMO מנהל: ניהול ישיר של מנהלי הפרוייקטים, הקצאת משאבים.

לא מן הנמנע שההנהלה גם תשנה את דעתה במהלך הזמן, ותסית את כיוון העבודה למקום אחר על פי הדרישות המשתנות שלה.

כדי להראות להנהלה את העמידה ביעדים אותם היא הציבה ל PMO כדאי ליצור מנגנון דיווח כחלק מתאום הציפיות: לקיים ישיבות, לכתוב מצגות ועוד. בצורה זו ההנהלה רואה באופן קונסיסטנטי את עבודת ה PMO ומבינה את ערכה וחשיבותה.

גם אם זה נראה כי אין ההנהלה כרגע מתעניינת בפעילות ה PMO, כדאי לנסות ובכל זאת לתאם ישיבות קבועות ביומן בכדי להציג את הפעילות באופן שוטף. כאשר ישנה היכרות של ההנהלה עם צוות ה-PMO ועבודתו, קל יותר להתמודד עם התנגדויות.

לאחר שיש שיתוף פעולה מול ההנהלה הבכירה, חשוב להזכיר לה כי ללא תמיכתם, לא תתאפשר מערכת עבודה תקינה מול ההנהלת הביניים. כחלק מהעבודה התקינה אני מציעה לקיים מספר סוגים של ישיבות קבועות, כדי ליצור רוטינה של עבודה:

  • ישיבת ייזום והתחלת עבודה עם הנהלת הביניים בה תוצג פעילות ה PMO והתוצרים המבוקשים ממנה, והם יתבקשו לשתף פעולה.
  • ישיבות קבועות במרווחי זמן סבירים כדי להציג את תוצרי הפעילות לא רק מול ההנהלה הבכירה, אלא גם מול מנהלי הביניים האחרים בכדי להראות שכולם עובדים עם ה PMO.
  • ישיבות עומק בין ההנהלה, מנהל הביניים הספציפי וה PMO. פגישה זו נועדה להגדיר תאום ציפיות תלת צדדי, לחזק את תמיכת ההנהלה הבכירה ב-PMO מול הנהלת הביניים, וגם להראות להנהלה הבכירה מה הצליחו ה PMO והנהלת הביניים להשיג בשיתוף פעולה, מה הם רוצים לקדם ועוד.

לאחר שהתקיימה ישיבת ייזום של ההנהלה הבכירה, מנהלי הביניים וה PMO, אפשר לעבור לעבודה השוטפת מול הנהלת הביניים. תוך כדי, כדאי להדגים להנהלת הביניים את היתרונות שיש בעבודה מול ה-PMO. בין היתר, ה PMO יכול לקחת אחריות על דחיות שאינן באשמת הנהלת הביניים. לדוגמא, אם הפרויקט של מנהל הביניים לא קיבל משאבי רוחב שנדרשים לו כדי לעמוד בלוחות הזמנים המקוריים, יכול ה PMO לקחת על עצמו לשקף זאת להנהלה הבכירה. ה-PMO יסביר כי הנהלת הביניים פעלה בזמן, במשאבים, ובתכולה, והעיכוב לא נגרם בגללם.

בנוסף, חשוב שמנהלי הביניים יבינו שהם יכולים לעבוד עם ה-PMO מול ההנהלה ויזכו לתמיכתו אם דרישותיהם אכן משרתות את יעדי הארגון. במערכת יחסים תקינה מול הנהלת הביניים, אם נדמה למנהל הביניים כי ישנם פרויקטים קריטיים לארגון שנמצאים למרות זאת בתיעדוף נמוך יוכל לבוא בטענות אל ה-PMO. במקרה שמנהל הביניים צודק, יכול ה-PMO לעבוד איתו בכדי לשקף זאת להנהלה, ובכל מקרה ה-PMO תמיד ישתף אותו בשיקולים הארגוניים הכוללים. בצורה זו ברור ל-PMO ולמנהל הביניים שלשניהם מטרה משותפת – ההצלחה הכוללת של הארגון.  

במבט על, ניתן להגיד שה-PMO אינו יכול לסמוך על יישור קו אוטומטי מול ההנהלה, והוא חייב לעבוד באופן יומיומי על תיאום הציפיות מולה. יתכן שתיאום הציפיות יצליח תחילה באופן חלקי בלבד, או שהוא יצליח אך מסיבות שונות עדיין ישאר חוסר שיתוף פעולה מדרג כזה או אחר. בכל מקרה על ה PMO להמשיך ולעשות את עבודתו במידת האפשר כדי לא לאבד ידע ארגוני, וידע על המתרחש בארגון בזמן אמת. עם הזמן, הכרות של שני הצדדים ועבודה משותפת, ההנהלה תכיר בתועלת ה PMO לארגון, ותייחס לו חשיבות בקבלת ההחלטות וביישום שלהן.

 
kira
 
קירה אולשבנג
ראש צוות PMO, מנהל תקשוב, טכנולוגיה ומערכות מידע, משרד החינוך (PMP, MBA)
ליצירת קשר: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.