תפריט

מידעון העמותה

העמותה במדיה

אירועים קרובים

מרץ 2018
S M T W T F S
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

סיכום ערב עיון "היבטים של איכות בפרויקטים" באורט בראודה

ד"ר ורד הולצמן

ערב העיון בנושא של איכות בפרויקטים התקיים במכלל האקדמית להנדסה אורט בראודה שבכרמיאל ביום שני ה-30/11/2015. מעל 50 משתתפים – חברי PMI וסטודנטים לתואר ראשון ושני בהנדסת תעשיה וניהול - הגיעו למפגש בערב גשום ומעט סוער.

ד"ר אילנה בן-דוד הנחתה את הערב שעסק בשילוב הבינתחומי של איכות ופרויקטים. ד"ר בוריס שניץ, ראש המחלקה להנדסת תעשיה וניהול, פתח את הערב בברכות למשתתפים ובסקירה קצרה של שיתוף הפעולה בין אורט בראודה ל-PMI ישראל. המסורת של ערבי העיון מצליחה כבר כמה שנים ובכוונתנו, כמי שמקשרים ומחברים את המכללה ואת הסטודנטים שלה לתעשייה, ורואים חשיבות רבה בנטוורקינג, להמשיך בשיתוף הפעולה גם בעתיד. ד"ר ורד הולצמן, סגנית נשיא PMI למחקר וקשרי אקדמיה הציגה בפני המשתתפים את פעילויות PMI ישראל וביניהן כנס רז 2015 שיתקיים ב-15/12/15 בנושא Gamification, הכנס השנתי שיתקיים ב-8/6/16 בנושא משולש הכישרונות של PMI ושכבר כעת ניתן להגיש מועמדות להרצאה בו, וכמובן ימי העיון באקדמיה, סיורים, מפגשי פורומים מקצועיים ועוד.

פרופ' רון קנת, יו"ר ומנכ"ל חברת KPA, נשיא לשעבר של האיגוד הישראלי לסטטיסטיקה ומומחה בינלאומי בתחום זה, התמקד בהרצאתו בשישה נושאים:

•       תהליך פיתוח מוצר חדש (NPI) הכולל שלבים, פעולות ותפוקות לפיתוח, ייצור ותחזוקה, ללא תלות במורכבות או בטכנולוגיות של הפרויקט. תהליך מורכב, הפועל על פי גישת המפל שבו יש מסלול מרכזי ובנוסף לו עוד תת מערכות שבכל אחת מהן יש פיתוח בפני עצמו. ה-gates הם הזדמנות לא רק לעבור לשלב הבא אלא בעיקר לבדיקה ולימוד.

•       עקרונות ניהול לפי יעדים (MBO) - שעוני הבקרה מלמדים, ברמת ההנהלה, את נתוני הרווח, מכירות, פיגורים באספקה וכד'. על מנת להגדיר היטב את היעדים העסקיים יש "לתרגם" אותם למרכיבים ולמרכיבי משנה שניתנים למדידה מדויקת וכך איננו טוענים רק ל"הגדלת רווח" או "מקסום רווח" אלא למשהו ממשי שניתן להכין תכנית עבודה לפיו. המרת היעדים העסקיים ליעדים תפעוליים מאפשר לנו להגדיר איך אנחנו מתכוונים לעשות את זה ומה נמדוד. הטכניקה של GQM: Goal-Question-Metrics היא כלי שבאמצעותו ניתן לחבר בין היעדים לבין המדדים.

•       איכות המידע המופק ממערכות מחשב (InfoQ- Information Quality) מסייע לנו בבדיקת המעבר ממספר לנתונים, ניתוח, ממצאים, מידע, ולבסוף גם תובנות. ההיבטים אותם יש לבחון הם רזולוציית הנתונים, מבנה הנתונים, האינטגרציה של סוגי הנתונים השונים שבמערכת, הרלוונטיות של הנתונים, האפשרות להבין את הכרונולוגיה של הנתונים, אפשרות ההכללה של הנתונים, האופרציונליזציה של הנתונים והתקשורת של הנתונים. הדיון נסב על איכות האינפורמציה והועלת שלה למקבלי ההחלטות.

•       רשתות בייסיאניות (BN) המשמשות לאפיון פרויקטים ומקשרת את מאפייני הפרויקטים ליעדי הפרויקטים.

•       שימוש בתרשימי בקרה (נתוני תקלות או בקרת תהליכים סטטיסטיים -SPC) – שילוב של תוכנה סטטיסטית עם נתונים שנאספו במהלך העבודה. יחס ה-Performance indicator, בהשוואה של התכנון לביצוע, מציג את המשמעויות של עבודת צוותי עבודה, למשל.

•       (STAM - System and software life cycle) שלוש שאלות מרכזיות עולות כאשר יש תקלה: באיזה שלב התקלה דווחה? מתי אפשר היה לאתר את התקלה? ומתי התקלה הזאת נוצרה או הוחדרה למערכת? כל אחת מהשאלות מקבלת ערך מספרי לגבי כל אחד משלבי מחזור החיים של הפרויקט. כלים אלו מאפשרים לבדוק את היעילות, את האפקטיביות ואת איכות התהליך.

ההרצאה השניה, של איציק פולאד, מ- HP Indigo היוותה המשך ישיר להרצאה הקודמת, כאשר איציק סיפר על מערכות המידע וה-BI  בחברה. איציק תיאר את התהליך הארוך שעבר בניהול הטמעת מערכת ERP בחברה החל מהרגע הראשון שבו הציעו לו להוביל את הפרויקט ואיך הצליח להסביר להנהלה שיעביר את החברה במדבר אל הארץ המובטחת. מבחינה עסקית המורכבות היתה מאד גדולה. מבחינה טכנולוגית, המערכת כוללת שישה מודולים נפרדים ומספר הממשקים שלה היה גדול מאד. עוד לפני התחלת העבודה, בדק איציק את הסטטיסטיקה ולמד שבין 55-75% מפרויקטי ERP אינם מצליחים לעמוד ביעדים וגם בחברה עצמה כבר היו שלושה ניסיונות שנכשלו. על אף ולמרות כל זאת, החליט לקחת את הפרויקט על עצמו ובסופו גם עמד בכך בהצלחה.

השלב הראשון היה ניהול תכולה והרעיון הכללי היה לצמצם את כמות הקסטומיזציה שנדרשים לעשות. מעובדי החברה הגיעו כמה מאות בקשות לקסטומיזציה ומהם התקבלו רק חלק, לאחר בחינה כמובן. אבל – הבעיה המרכזית היתה ש"כל התזמורת תנגן יחד". כדי לעשות זאת נבחרו 100 תהליכים קריטיים וכל אחד מהם נבחן תחת השאלה מה צריך להתקיים – בתור וונילה בסיסית, קסטומיזציה, תשתית מתאימה והנתונים שנדרשים – כדי להיבחן בסופו של דבר. המורכבות בבדיקה היתה מכיוון שיש 5 גופי פיתוח שונים. מורכבות זאת אמנם לא באה לידי ביטוי ברמת ה—unit testing, אבל כשהגיעו לבדיקות האינטגרציה ולשלבים הסופיים של הבדיקה (ATP) התעוררו לא מעט קשיים ואתגרים שצריך היה להתמודד איתם. בבקרת הבדיקות שנעשו למערכת, באמצעות הדמיית מערכת גלובאלית עובדת אשר פועלת בפועל ממרכז אחד ומריצה מעל 6000 תרחישים, ניתן לראות את תחומי הפעילות שבהם יש קשיים.

למרות שלא הכל נבדק ברמה של 100% הוחלט לעלות לאוויר. למרות, ואולי דווקא בגלל, רמת הסיכונים הגבוהה, נעשה הכל בשקיפות מלאה מול כל המנהלים. לכל מנהל נאמר בצורה מפורטת איזה מבין התהליכים מקבל מענה מלא במערכת החדשה, איזה מהם עדיין בטיפול, לאיזה מהם אין פתרון במערכת החדשה וכו'. השלב הבא כלל לא רק מתן מענה לתקלות תוך כדי עבודה, אלא גם בניית מערך הדרכה רחב מאד שכללה גם תיעוד, חומרי הדרכה, PR, תקשורת וכמובן – מתן מענה לבעיות ותקלות. מערך ההדרכה נבנה באופן היררכי כשהצוות המרכזי הדריך את המדריכים שלאחר מכן עברו להדרכות בישראל ובכל שאר חלקי העולם.

הפרויקט הסתיים בהצלחה כשביום המעבר התחילה תופעה ויראלית בקרב העובדים של החברה שהצטלמו לצד המסכים הכחולים הישנים והעלו את התמונות והווידאו לפייסבוק וליוטיוב כדי להראות לחדשים שיגיעו לעבוד בחברה שהם פה עוד מהתקופה של המסכים הכחולים J