תפריט

אירועים קרובים

מרץ 2018
S M T W T F S
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
הכנס השנתי ה-14 נערך במלון דיוויד אינטרקונטיננטל ב-25/05/10. הכנס נפתח במושב המליאה ע"י מארגנת הכנס, חגית לנדמן שנשאה דברי ברכה והעבירה את השרביט לנשיא העמותה יוסי הנדלר שסקר בקצרה את פעילויות העמותה בשנה החולפת והזמין לבמה את אורחת הכבוד, פרופ' יולי תמיר.
 
יולי תמיר, שפרשה מהכנסת במרץ 2010 ומונתה לנשיאת שנקר, יצאה חוצץ נגד תופעת "הפרויקטיטיס" – מחלה ארגונית של ריבוי פרויקטים שמטרתה למנוע רפורמות גדולות ולטפל בבעיות בצורה נקודתית. לדבריה לפרויקטים יש תפקיד חשוב אך צריך לבצעם עם ראיה מערכתית ונתנה דוגמאות ממערכת החינוך שעמדה בראשה.
היא סיכמה את נאומה  באומרה "אסור שפרויקטים יחליפו מדיניות. אסור לברוח מהחלטות של מימוש מדיניות מערכתיתוארוכת טווח"....
 

חגית לנדמן-מארגנת הכנס

יוסי הנדלר-נשיא העמותה

פרופ' יולי תמיר -אורחת הכבוד

 
לאחר נאומה הוענקו הפרסים לזוכים בתחרות פרויקט השנה 2010 POY על ידה וע"י נשיא העמותה: במקום הרביעי זכתה עיריית ת"א, במקום השלישי קבוצת ישראכרט במקום השני טלדור ובמקום הראשון פלסן על פרויקט מיגון מעל 2,000 רכבי לוחמים לצבא ארה"ב במערכה באפגניסטן.
 

מקום ראשון

מקום שני

מקום שלישי

 

לאחר חלוקת הפרס עלה לבימה מר אלישע ינאי, סגן נשיא בכיר במוטורולה INC שדיבר על הכשל בניהול המשבר הגלובלי. לדבריו יש בעולם שרלטנות של אנשי פיננסים שמציגים נתונים מעוותים וחלק גדול מהאשמה לפרוץ המשבר רובצת על כתפיהם . הוא הוסיף כי כלכלת ישראל היא מהחזקות בעולם בעיקר בזכות ההיי-טק הישראלי וכי יש לפתח אותו גם בתחומי הפריפריה.

את מושב המליאה חתם אלון קליבנוב, היסטוריון צבאי, שתיאר את פרויקט הפלישה לנורמנדי והסביר כי התכנון היסודי והמקיף של הפרויקט ששם דגש על הטעיית האויב, איסוף מודיעין מפורט בניית התשתיות והכח וכן החשיבות שניתנה בבחירת המפקדים - ההתאמה המדוייקת של כל מפקד לדרישות התפקיד, הם שהביאו להצלחת הפלישה.

אלישע ינאי

אלון קליבנוב

  לאחר הפסקת קפה קלה נפתחו הרצאות מושבי הבוקר.

מושב 1 עסק בשיפור השקיפות העסקית והניהולית. רפא"ל הציגו כלי המשלב את התכנון והביצוע בפועל של משימות פרויקטאליות ומשימות שוטפות, ומאפשר לראות את העומס בפועל, כולל תוך כדי שינוי משימות.

גדעון קוך הסביר כיצד WBS דינמי  מאפשר לבנות תוכנית פרויקט בראיה מערכתית ובשלבים, כך שהן תורמות הן להצגת התנהלות הפרויקט והן לחיזוי התנהלותו.מוטי פרנק מ-HIT וסיגל קורדובה מהטכניון, העלו את נושא חשיבות הראיה המערכתית להצלחת הפרויקט.


מושב 2 עסק בשיתופי פעולה בפרויקטים: שיתוף פעולה מקומי בעיר הבה"דים אותו הציג תא"ל מהרן פרוזנר, שיתוף פעולה בינלאומי בפרויקט מפעל  הסינון של המוביל הארצי שהוצג ע"י רפי איפרגן ממקורות ושיתוף פעולה בין תרבותי בבניית הדוכן הישראלי בתערוכת האקספו 2010 , שזכה לשבחים רבים בעולם, והוצג ע"י שלמה כהן מ-CPM והאדריכל חיים דותן.

מושב 3 התמקד במיומנויות רכות(Soft Skills) אביטל ינובסקי  הסבירה כיצד ליצור תרבות ניהול פרויקטים המתאימה למציאות העסקית והטכנולוגית החדשה, בה לאינטלקט העובד הבודד תפקיד מרכזי מבעבר ושיתוף (Collaboration) ושימוש בטכנולוגיה הוא המפתח להצלחה. יוסי וילנסקי הציג את המשותף והשונה בין ניהול לאימון והמליץ על טיפים חיוניים שעל מנהל פרויקטים לאמץ מהמאמן. את המושב חתמה הרצאתו של יעקב נתניהו, שנבחר למרצה המצטיין של הכנס, שנתן את הפרשנות שלו למה למדנו מגדולי המרצים על ניהול היצירתיות בפרויקטים ככלי ממנף הצלחה ומבדל ערך ללקוח ולארגון.
 

מושב 4 היה בנושא ניהול סיכונים – ההרצאה הראשונה מפי שמואל כוחיי וניקי קונס סקרה את אופן ניהול הסיכונים ברפאל, כולל מתודולוגיה וכלים תומכים.ההרצאה השנייה מפי רמי ארקוש מקמ"ג ניתחה את הכשלים בשיגור המעבורות צ'אלנג'ר וקולומביה ואת הקשר בין כשלים אלו לניהול סיכונים. קשר שמתבטא בתרבות הניהולית המאפשרת מזעור/התעלמות מבעיות על אף שקיומן ידוע.ההרצאה השלישית מפי יניב מרדכי מאונ' ת"א, סקרה את ההטיות השונות על סוגיהן והשפעתן על הערכת סיכונים.


מושב 5 שכותרתו הייתה Agile, Scrum ועולם ניהול הפרויקטים הדגים כיצד ניתן להשתמש בשיטות הניהול הללו ביעילות. ארז ויובל ירט הסבירו על  הרחבת Scrum לרמת האירגון ע"י שימוש בLean- וKanBan-. פרופ' אורית חזן וד"ר יעל דובינסקי הראו כי התפיסה האג'ילית לניהול פרויקטי תוכנה כוללת עקרונות ומיומנויות המביאים ערך מוסף גם לפרויקטים שאינם פרויקטי תוכנה ואבירם אייזנברג לימד כי כאשר משלבים ניהול עפ"י תיאורית האילוצים במקרו וניהול במתודולוגית Agile  במיקרו מקבלים מודל מנצח עבור פרויקטי תוכנה גדולים ומורכבים.


מושב 6 עסק בבקרה וכלי ניהול פרויקטים. סער רוזנברג ממיקרוסופט הציג את החידושים בתוכנת Ms-Project 2010. לילך בר דוד הדגימה את הטמעת מערכת ITG בלאומי קארד. ישראל גרין הראה כיצד קושרים בין תקציב, תכנית עבודה שנתית ופורטפוליו הפרויקטים ואור רון דן בשאלה איך ניתן לנהל בהצלחה פורטפוליו משולב של פרויקטים סטנדרטיים ופרויקטי AGILE?

 

יעקב נתניהו-מושב 3

פרופ' אורית חזן-מושב 5

מיכאל ניר-מושב 10

 לאחר ארוחת הצהריים נפתחו מושבים 7-10. 
נושא מושב 7 הוא הטמעת מערכות בארגונים. עדה מרקמן תארה את הדרך בה ניסיון עשיר בתחום ניהולי פרויקטים בתחום הביטוח, מהווה תשתית להפקת לקחים הישימים לתהליך עבודת הצוות וניהול הפרויקטים בקשת רחבה של תהליכים ופרויקטים. גל בן טובים ומשה ברכה הציגו את האתגר הקיים בניהול חברת פרויקטים המתפתחת בקצב מהיר, במבנה המטריציוני הייחודי של החברה ובחיבור בין הצורך להיות תחרותיים בשוק הטכנולוגי של התפלת מים לבין ההתאמה הארגונית לפרויקטים חובקי עולם של החברה.


מושב 8 שכותרתו "כיצד ננהל את הפרויקט נכון יותר?" כלל את הרצאתם של ישראל גת ועידו חן שהסבירו כיצד ניתן לשפר את ניהול ותחזוקת ה-Bufferבפרויקט. והרצאתו של ד"ר אלכס איילון שטען כי  איכות המערך הניהולי היא המפתח להצלחה בפרויקט.

מושב 9 עסק בניהול פרויקטים בראיה ארגונית. אפי גולדפרב הרצה על הבובה הרוסית, הבבושקה, של ה- :SDLC תיאור התהליך הפרויקטלי והשוואתו לאבולוציה של הבבושקה: מהדרישות, דרך אבני הדרך ועד ליישום הפרויקט. ודרור פלומין על שיטות חדשניות לניהול מרכזי "ירוק"  של תהליכי מכרזים, התקשרויות, הסכמי מסגרת וחשבונות, מענה טכנולוגי לדרישות חוק המכרזים המעודכן.

במושב 10 התקיימה סדנת שפת גוף שהייתה מלאה מפה לפה. המרצה, מיכאל ניר, הסביר כיצד לדעת כבר בתחילת פגישה עסקית אם היא תהיה מוצלחת או שאנחנו מבזבזים בה זמננו, מהי לחיצת יד נכונה, מתי מישהו משקר לנו או משתעמם מאיתנו ועם מי לא כדאי לעשות עסקים. 

במקביל למושבים נערכו שני מרחבים פתוחים ופאנל מנמ"רים. במרחב הפתוח בנושא פרויקטים בתעשיות הביטחוניות, אותו הנחתה גלית יסקרביץ-טיץ, דנו בשאלות: האם יש קשר בין תהליך הכנת מענה למכרז לבין הפרויקט המתקבל בהמשך והאם אנשים שהיו מעורבים בהכנת המענה משולבים במימוש הפרויקט ואם למה? (להורדת הסיכום)

נושא נוסף שנדון במרחב זה הוא מה הפרופיל הרצוי של המובילים העיקריים בפרויקט בתעשייה הביטחונית. (להורדת הסיכום)

במרחב הפתוח לניהול פרויקט תוכנה (R&D) אותו הנחה שי דוידוב, דנו בשאלות כיצד מכמתים, חוזים ומנהלים חוסר ודאות בפרויקט (להורדת הסיכום) והאם Agile וניהול פרויקטים עפ"י מתודולוגיית PMI נוגד או משלים (להורדת הסיכום)


פאנל המנמ"רים בהשתתפות רונן זרצקי ממנמ"ר ישראכרט, דורון פלח ממנמ"ר סלקום ויוסי ז'אן ממנמ"ר כלל ביט דן בשאלות: איזה מקום תופס המנמ"ר בארגון ואיך זה בא לידי ביטוי? כיצד ניתן להגביר את אפקטיביות הפרויקטים בארגון? כיצד ניתן לקדם את הפרויקטים החשובים יותר? וכיצד ניתן לחזק את עמדתו של המנמ"ר בארגון
 

מרחב פתוח
תעשיות בטחוניות

פאנל מנמ"רים

מרחב פתוח
פרויקטי תוכנה (R&D)
 את הכנס חתם  ד"ר חיים שפירא בהרצאתו המשעשעת "פסיכולוגיה של קבלת החלטות". בהרצאתו ד"ר שפירא אתגר אותנו לחשוב עד כמה אנחנו באמת חושבים, עד כמה יש לנו דעות עצמאיות או בסה"כ אוסף של מחשבות פחות או יותר קבוע וקולקטיבי שאנו חוזרים עליהן שוב ושוב, בלי לעצור לרגע לחשוב אם זה אכן נכון, מתאים ותורם.
לאחר הרצאתו הוגרלו בין משתתפי הכנס כרטיסים לאלטון ג'ון, i-POD Touch, ו-Note Book. חזרנו הבייתה עייפים אך מרוצים ומלאי ידע.