תפריט

סיורים

אירועים קרובים

אפריל 2018
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

"חווית בית המקדש" – לואיס טריגר


בתאריך 22.05.14 התקיים סיור בירושלים

לואיס טריגר פיתח סיור מיוחד במינו, המתמקד בפרויקט בניית בית המקדש השני ע"י המלך הורדוס לפני כ- 2000 שנים.

 

 

לואיס, מהנדס תעשייה וניהול במקצועו, שירת 16 שנים כקצין בחיל האוויר. כיום, הוא ממשיך לעבוד כיועץ בכיר ומנחה סדנאות בתחום ניהול פרויקטים, הן בגופים ביטחוניים והן בשוק האזרחי בארץ ובחו"ל.

הסיור שילב את ניסיונו בתחום ניהול הפרויקטים, וכן את ניסיונו הקודם כמורה דרך בירושלים. יחד, יצרו אלה חוויה ייחודית של ביקור מחדש 'בבית הורדוס' מנקודת המבט של ניהול פרויקט מודרני.

הסיור שלנו התחיל בשער יפו, שם נחשפנו לשרידים ארכיאולוגיים המעידים על המצור על ירושלים, אותו מצור שהוביל לחורבן בית המקדש השני בשנת 70 לספירה.

siur11111                               siur111111                       

שם המשכנו לחצר של מצודת דוד, האתר המקורי שבנה המלך הורדוס בזמנו. ממצודה זו, המלך הורדוס שלט, יזם ופיקח על פרויקט חייו - בניית בית המקדש השני.

דרך שער ציון, הסיור המשיך מזרחה וחשף ממצאים ארכיאולוגיים של מה שהיווה פעם את רשת האקוודוקטים המקורית של ירושלים שבנה הורדוס לטובת בית המקדש. אקוודוקטים אלה הובילו מים מתוקים למרחק של 20 ק"מ - מבריכות שלמה ועד להר הבית עצמו.

siur1                                siur11

לבסוף, הגענו דרך שער האשפתות אל מרגלות הר הבית. שם גילינו אוצרות מופלאים של ממצאים ארכיאולוגיים.

הסיור שילב ביקור בתערוכה המרשימה של החפצים העתיקים ב"מרכז דוידסון". סיירנו סביב הממצאים הארכיאולוגיים הפזורים לאורך החומה הדרומית והמערבית של הר הבית המקורי, הר הבית אשר הקיף את הר המוריה הקדוש.

ב"מרכז דוידסון" התפעלנו ממודל וירטואלי אינטראקטיבי (תוכנת סימולציה) של הר הבית, אשר משלים את התמונה המלאה של הפרויקט הלאומי, כפי שניצב במלוא הדרו בימי בית שני. סימולציה זו, ממחישה בצורה יוצאת דופן את סיפורו המושלם והמפואר של בניית בית המקדש השני - אירוע מכונן בהיסטוריה של העם היהודי.

הסיור הסתיים בהליכה חזרה אל שער יפו דרך הרובע היהודי. בדרך נחשפנו לממצאים נוספים אשר שפכו אור על אחד מנפלאות הבנייה של העם היהודי בזמן התנ"ך.

siur111                               siur1111

סיור זה שונה מסיור תיירותי ובמהלכו ניתן דגש על מספר עקרונות מעולם ניהול הפרויקטים:

· "System of Systems" – שילוב של מערכות להובלת מים בעזרת רשת האקוודוקטים מבריכות שלמה להר הבית.

· LCC ומחזור חיים של המערכת – הר הבית של בית המקדש היה בנוי בכוונה על אבן יסוד של הבסיס של הר מוריה על מנת לשרוד רעידות אדמה. מעבר לזה, הגודל הממוצע של כל בלוק (מעל 2.5 טון), הבטיח יציבות נוספת למבנה והארכת מחזור חיים שלו. ולראייה, הוא עומד עד היום, 2000 שנה אחרי, אף על פי שהיו מעל 10 רעידות אדמה באזור, חלקןקטלניות.

· עקרונות הנדסת אנוש עבור המשתמש הסופי –

o הקירות החיצוניים של הר הבית מגיעים לגובה של 8 ולפעמים 12 קומות של בניין רגיל. המתכננים של הר הבית ידעו שעבור יהודי הבא מן הכפר המראה הזה היה מפחיד מכיוון שברגע שהוא היה עומד מול קיר כזה קיימת תחושה שהקיר "עקום" ויכול ליפול עליו. למשל, כאשר עומדים ליד מגדלי עזריאלי בת"א, יש את אותה התחושה. יש לזכור שרוב המבקרים בהר הבית אף לא פעם עמדו מול קירות בגובה כזה. לכן, הוכנס אלמנט של הנדסת אנוש וכל בלוק ממוקם 3 סנטימטרים פנימה מעל הבלוק שמתחתיו. למי שעומד על יד הקיר קיימת תחושה הפוכה, שהקיר עומד ישר ולכן אינו מפחיד.

o המדרגות המובילות להר הבית נבנו באופן לא סימטרי בכוונה תחילה – מדרגה אחת רחבה ואחת צרה להבטיח עלייה מתונה ומחושבת בעת כניסה למקום קדוש זה.

מעבר לכך, במהלך הסיור שולבו עשרות דוגמאות המכילות עקרונות של: חשיבה יצירתית (שער חולדה), תחקיר, הנדסה משולבת, חשיבה לטווח ארוך, מבנה פרויקטאלי ועוד...

 

תודה למזכיר העמותה מר תומר יונה על הסיוע בניהול המעטפת הלוגיסטית, לכל המשתתפים בסיור

ובמיוחד למר לואיס טריגר – הוגה הסיור והמדריך בפועל, על סיור ייחודי, מעניין ומלמד.

להתראות באירועים הבאים!

 

תמי פרץ,PMP

סגנית נשיאPMI לאירועים