תפריט

Home

אירועים קרובים

אפריל 2018
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

פורטפוליו בסביבה דינמית: התמודדות עם חוסר ודאות

מקור

Project Management Journal

שנת פרסום: 2012        /           ISBN: 978-1-935589-60-0

מחברים

Yvan Petit , PhD, MBA, PMP

Brian Hobbs, PhD, MBA, PMP

תגיות : פורטפוליו, PPM,

תקציר

יותר ויותר עסקים מסתכלים על תיקי פרויקטים (Portfolio) על-מנת לספק את התשתית הארגונית ליישום אסטרטגיה. אולם, ככל שמתרחב המיקוד מרמת הפרויקט לרמת הפורטפוליו, כך נוספים גורמים ושיקולים אחרים לתמונה, כאלה שמוסיפים לאי-הוודאות ומביסים מאמצים, תכנונים ותהליכים רבים וטובים.

פורטפוליו מתייחס לקבוצה של תהליכים ושיטות עבודה לניהול פרויקטים (Projects) ותוכניות (Programs) למען יעדים עסקיים אסטרטגיים. המיקוד בניהול פורטפוליו עד כה היה בבחירה, תעדוף, והכוונה של הפרויקטים ליעדים אלו. בספרות הקיימת כיום בתחום זה, קיים מעט מאד אזכור לגבי התמודדות עם שינויים בפורטפוליו כגון – התווספותם של פרויקטים חדשים, סגירת פרויקטים קיימים, דחייה של פרויקטים והתמודדות עם שינויים בפרויקטים הנובעים בשל ניסיון התמודדות עם תנאי אי-וודאות גבוהה. דבר זה מפתיע למדי בשל העובדה שהתמודדות עם אי-וודאות כבר נחקרת מזה מספר שנים בתחום של ניהול פרויקט בודד, תאוריה ארגונית, או תאוריה אסטרטגית. שאלת המחקר עליה המאמר נכתב הינה – "כיצד אי הוודאות משפיעה על ניהול פורטפוליו בסביבה דינאמית ?" לצורך מענה אומצה פרספקטיבה בתחום ניהול בתנאי אי-וודאות במקום גישת ניהול הסיכונים המבוססת

בעוד שגישות שונות פותחו בהקשר של פרויקט בודד, גישות אלו לא מומשו בניהול פורטפוליו. לא ברור עדיין אם גישות אלו ישימות עבור ניהול פורטפוליו, או שרמת הגמישות הקיימת בפרויקט הבודד הינה מספקת גם עבור ניהול פורטפוליו.

המחקר מתבסס על ארבעה תיקי פורטפוליו שונים אשר נחקרו בשתי חברות שונות בשיטה של הפקת לקחים.

קישור למאמר המלא –

http://www.pmi.org/Knowledge-Center/Research-Completed-Research/Project-Portfolios-in-Dynamic-Environments.aspx

תקציר ועריכה – יוגב טל

*הערה – מאמר זה זמין לחברי PMI ללא עלות.