תפריט

אירועים קרובים

אפריל 2018
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

פורום ניהול פרוייקטים למנהלי מערכות מידע - סיכום מפגש רביעי

 

המפגש הרביעי של פורום ניהול פרויקטים למנהלי מערכות מידע התקיים ב 3 לנובמבר 2016.

התכנסו ביחד מנהלי מערכות מידע מחברות שונות, מנהלי פרויקטים ו- PMO , שעוסקים בתחום מערכות המידע,

לערב משותף בנושא  ניהול ספקים ושותפים בארגון מערכות המידע.

התחלנו בסבב היכרות קצר ורקע על הנושא,

גולן בר אור- CMO  בProdware  הציג בעשרה צעדים והרבה נסיון מקצועי כיצד לבנות ערוץ שותפים מוצלח ואפקטיבי 

לאחר מכן מושיק שיר מוביל הפורום ומנהל תפעול במיקרוסופט IT הבחין בין שותפים וספקים ושיתף בדרכים ושיטות ליצירת שותפות אסטרטגית מול ספקים

גלית יסקרביץ- טיץ, סגנית נשיא PMI ישראל לקשרי תעשיה ומימשל, ומנכ"ל Leadera - סגרה את הפורום עם ההחלטות הקריטיות שעומדות בפני החברה בפרק הספקים מהPMBOK .

קישור למצגת 

 

נפגש במפגש הבא,

מושיק וגלית 

פורום ניהול פרוייקטי בינוי ותשתיות – מפגש מס' 7 

מאת - אוריאל פליס 

המפגש השביעי של הפורום התמקד בהצגת שלושת הפרויקטים הזוכים בתחרות פרויקט השנה POY-2016 של PMI-ישראל, במסלול פרויקטי בינוי ותשתיות, תוך תיאור הצדדים ההנדסיים והניהוליים שעמדו בבסיסם.

המפגש נערך ב- 18.9.2016 בנתב"ג, באדיבות רשות שדות התעופה; הארגון המופתי ורמת האירוח הגבוהה מציבים סטנדרטים חדשים לגופים שיסכימו לארח את הפורום בעתיד...

111

המפגש אירח למעלה מ- 50 משתתפים מחברות וארגונים שונים בענף הבינוי והתשתיות – כולם בעלי תפקידים בפרוייקטים בתחום הבינוי והתשתיות.

 

222

 

אוריאל פליס, חבר הנהלת PMI-ישראל, הנחה את המפגש. אוריאל פתח את הערב בהצגת העמותה ומטרותיה, ותיאר את האמצעים בהם נוקט הארגון

 במטרה להעמיק את נוכחותו בפרויקטים ובארגונים העוסקים בתחום הבינוי והתשתיות בישראל.

 

 

 

333

דורי שביב, מנכ"ל חברת שביב מהנדסים, הציג את הפרויקט שזכה במקום השלישי –

הקמת מעונות ברושים באוניברסיטת תל אביב, פרויקט שכלל תכנון 

והקמת קמפוס מעונות סטודנטים בשיטת DBOT, בשטח כולל של כ- 70,000 מ"ר, לרבות 2,200 יחידות דיור ב- 11 מבני מגורים בני 10-15 קומות, ושטחי מסחר בהיקף 11,000 מ"ר, תוך עמידה בדרישות תקן הסביבה הבינ"ל המחמיר LEED.

 

 

 

444

ראובן קוגן, סמנכ"ל הפיתוח של חברת רכבת ישראל, הציג את הפרויקט שזכה במקום השני – תכנון והקמת קו הרכבת אשקלון - באר שבע, בחלוקה לשני תתי-פרויקט – אשקלון-שדרות ושדרות-גורל, לרבות הקמת תחנות הרכבת בשדרות, נתיבות ואופקים.

 

 

 

 

 

 

555

 

רפי אלבז, סמנכ"ל ההנדסה של רשות שדות התעופה, שימש כמנהל התוכנית שזכתה במקום הראשון – שדרוג מערך המסלולים והקמת מגדל הפיקוח החדש בנתב"ג.רפי הציג את התוכנית ואת המתודולוגיה לניהול פרויקטים הנהוגה ברש"ת ואשר יושמה בביצוע הפרויקט הזוכה.

 

 

 

ליאור בלום, מנהל פרויקט שדרוג מערך המסלולים, ומשה עזריה, מנהל פרויקט הקמת מגדל הפיקוח, תיארו את האתגרים ההנדסיים והניהוליים שעמדו בפניהם ואת האופן בו התמודדו עימם.

666777

 

 

  

  

 

 

 

 

PMI-ישראל מבקשת להודות שוב להנהלת רש"ת על האירוח הנדיב ועל שיתוף הפעולה.

888

ביקור פורום ניהול פרויקטי בינוי ותשתיות - מפגש מס' 9

במרכז השליטה והבקרה הארצי של משרד הבינוי והשיכון, ירושלים

 

ב- 12.6.2017, התארח פורום ניהול פרויקטי בינוי ותשתיות של PMI-ישראל במשל"ט משהב"ש - מרכז השליטה והבקרה הארצי של משרד הבינוי והשיכון בירושלים. היה זה המפגש התשיעי במספר של הפורום, והשתתפו בו כ- 30 מנהלי פרויקטים ובעלי תפקידים אחרים בפרויקטי בינוי ותשתיות ממגוון ארגונים וחברות.

מרכז השליטה והבקרה מנהל ומבקר למעלה מ-1,200 פרוייקטי בניה המבוצעים במקביל בישראל.  

המשל"ט, שהוקם על ידי משרד הבינוי והשיכון בסיוע חברת אורנטק, נבנה במטרה לחסוך זמן ומשאבים יקרים, להעלות את האפקטיביות של תהליכי ניהול הפרויקטים, לשפר את התיאום בין הגורמים השונים ולסייע לבעלי התפקידים באמצעות כלי ניהול חדשניים.

המשל"ט מציג בזמן אמת מידע רלוונטי ומהימן אודות פרוייקטי הבניה שבאחריות משרד הבינוי והשיכון, לפי אבני הדרך אשר מופו בתחילת התהליך.

המשל"ט מאפשר זרימה רוחבית של מידע, כך שבעלי התפקידים רואים בכל עת תמונת מצב עדכנית ומקבלים בהתאם החלטות, שמטרתן פתרון בעיות ומניעתן, התמודדות עם "צווארי בקבוק" וקיצור התהליך הארוך.

תוך זמן קצר, שינה המשל"ט את דרך החשיבה של הנהלת המשרד ואת אופן הניהול של תהליכי הבניה בישראל, ובכך החל להשפיע על אזרחי ישראל הכמהים לפתרונות דיור.

בשתי ההרצאות הוצגו תהליכי הקמת מרכז השליטה והשפעתו כיום, מה הוביל להקמתו, הצגת מערכת ה- PPM שהוטמעה בו, השילוב עם מערכת ה- BI והסקת מסקנות בנוגע לפרוייקט (PI - Project Intelligence), בניית בסיס נתונים לכל הפרויקטים, פיתוח פתרונות ייחודיים המאפשרים את הצגת המידע והזרמתו, קביעת דיווחים תקופתיים, הטמעת תהליכי העבודה, שינוי התרבות הארגונית במשרד ממשלתי ועוד.

= = = = = = = = = = = =

כמה מילים על המשל"ט, אופן העבודה בו ותרומתו לתהליך הניהולי:

מה זה פרויקט במשב"ש?

כל פרויקט מחולק ל-3, כל חלק מכיל 4 שלבים עיקריים:

 1. ייצור למלאי – מהרגע שמישהו מצביע על שטח במפה ומחליט שבאותו המקום יבנה פרוייקט.
  4 שלבים עיקריים: איתור עתודות, בדיקת התכנות, תכנון הקרקע, "כניסה למלאי"
 2. תכנית ביצוע – מורידים את התכנון רזולוציה אחת למטה ומתרגמים את התכנון לפרקטיקה.
  4 שלבים עיקריים: תכנון מפורט, אומדן עלויות, מכרזי פיתוח, מכרזי שיווק
 3. בניה – השלב בו מתבצעת הבניה עצמה ע"י היזמים
  4 שלבים עיקריים: תשתיות ופיתוח, בניית בנינים, בניית מוסדות ציבור, ובדרך כלל מסירה לרשות

טופולוגיה של פרויקט- כך נראה פרויקט

חטיבת שטח שמחולקת למתחמים, בכל מתחם זוכה יזם אחר ובסה"כ ישנם כמה יזמים שפועלים באותה גאוגרפיה; כל יזם נמצא בקשר מול משהב"ש, ולכל אחד מהם חוזה המכיל את כל השלבים שבהם מתחייב היזם לעמוד, ובו בזמן מתחייב המשרד לעמוד בפיתוח הגיאוגרפיה והתשתיות (רמזורים, מדרכות, מחלפים וכו'); גם עבודות הפיתוח מתבצעות בצורה דומה, ומול כל קבלן ביצוע עומד המשרד עם חוזה מתאים.

אמנם לא חושבים על זה בהתחלה, אולם 2/3 מתכולות הפרויקט מתרחשות בכלל מחוץ לנ"ל -  קיימים גורמים רבים בהם תלוי פרויקט (חברת החשמל, מינהל התכנון, משרד החינוך, מקורות ועוד ועוד..). משך פרויקט במדינת ישראל לוקח בין 13 ל- 18 שנים מרגע זיהוי הקרקע ועד לשלב האכלוס(!).

על 1,200 הפרויקטים אמונים כ- 640 עובדי המשרד, המנהלים עשרות אלפי אבני דרך חוזיות הפזורות לאורך התהליך.

ההיגיון המסדר – הפתרון

הכנסת חברות זרות להן לא יהיו את המגבלות שיש לעובד הישראלי. בנוסף – הכנסת פועלים פלסטינים, אבל הפעם המשרד ידאג להכשרתם טרם תחילת העבודה (בניית מערך הכשרות).

ההיגיון המסדר משול לשולחן העומד על "3 רגליים": 1. תרבות ארגונית 2. תהליכי עבודה 3. טופולוגיה.
מתבצע ע"י הקמת פורום "שולחן עגול" בו יושבים כל הגורמים הרלוונטיים על מנת לקדם תהליכים ולהסיר חסמים בדרך ליעד – אכלוס!

במשל"ט נבנה גאנט גנרי המכיל 592 שלבים שמתקיימים בכל פרויקט; הגאנט בנוי מרצף לוגי ושפה אחידה, וכולל זמני תקן ואבני דרך מרכזיות בתהליך, כולל קדימויות, בלוחות הזמנים.

קיימים 4 עולמות תוכן אותם מתכללים במשל"ט:

 1. מעקב ובקרה על פרויקטי בניה חדשה
 2. מעקב ובקרה על מימוש החלטות
 3. התאמות בשגרה הניהולית
 4. מעקב ובקרה של תכנית העבודה.

הכלים העיקריים

לכל פרויקט קיים גאנט – לוח זמנים שעליו חותם מח"ט; כל הגאנטים נמצאים במרכז פרויקטים אחד, והם זמינים לכל החברות המנוהלות ומנהלי הפרויקטים.

OnePager – בעזרתו ניתן לנהל את כל התחייבויות החוזיות באתר; כלי זה מציג בדף אחד תמונת מצב על הפרויקט כולו, רואים דוגמה שבה יזם מסיים את התחייבותו מוקדם מהתאריך הנקוב בחוזה - לכאורה זהו מצב מצוין, אך בפועל עלול להוות בעיה, יש סיכוי שבאזור האתר טרם הסתיימו עבודות הפיתוח ואין תשתיות מוגמרות.

GIS - הדבקת הנתונים שמנוהלים בגאנטים בתצוגת שכבות, תחזית שבעזרתה ניתן לזהות איחורים וקדימויות והכל בתצוגת על כשרואים את הנתונים "על המפה". כך אפשר לשבת עם בעלי תפקידים ברמות שונות [ראש עירייה, מנהל מחוז, מנכ"ל/שר וכיו"ב) ולאפשר לזהות פערים עתידים במבט מהיר.

QlickView – תצוגות ה-BI  - מערכת אחת שמרכזת את כל הנתונים מ- 12 מערכות המידע הקיימות במשרד, וכולל את הנתונים המנוהלים במשל"ט; הכלי בעל יכולות מרשימות, מאפשר לייצא את הנתונים בקלות ולנתח אותם בכל צורה שרוצים.

 

IMG 20170612 1814285 IMG 20170612 1814162

פורום ניהול פרוייקטי בינוי ותשתיות – מפגש מס' 8 

מאת - עינת לוי 

המפגש השמיני של פורום ניהול פרויקטי בינוי ותשתיות נערך בתאריך 15.3.17 במשרדי חברת "נתיבי גז" [נתג"ז] בתל אביב; תודתנו לנתג"ז על שנאותה לארחנו ביד נדיבה זו הפעם השניה, ועל עזרתם הרבה של נתי מנוס, מנהל מחלקת תכנון ושל רקפת בן-אריה הכהן, ה- PMO, שניהם משתתפים קבועים בפורום.

המפגש התמקד הפעם בשני נושאים: [1] הגרסה החדשה והעדכנית של הנספח ל- PMBOK לענף הבניה והתשתיות, ו- [2] תרשימי זמן מרחק, Time-Distance Diagrams.

במפגש פורום נכחו כ- 40 משתתפים העוסקים בתחום ניהול פרויקטים בתחום הבינוי והתשתיות, מתוכם כ- 20 מוסמכיPMP וחברי PMI.

בחלק הראשון של המפגש הציגה This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.PMI-SP,PMP,,ס/נשיא PMI-ישראל, חברת הועדה לסטנדרטים של PMI העולמית, את הגרסה המעודכנת של הנספח לענף הבניה והתשתיות, המהווה כרך הרחבה  ל- PMBOK. הנספח מתמקד בכל המאפיינים והתהליכים הרלבנטיים ספציפית לענף הבינוי, בהתאמה לתחומי הידע המוכרים ב- PMBOK, ומשלים בכך תמונה מלאה ומקיפה של המתודולוגיה לניהול פרויקטים בענף ייחודי זה.

חברי PMI יכולים להוריד גרסה רכה של הנספח באתר PMI - http://www.pmi.org/pmbok-guide-standards/foundational/pmbok/construction-extension; באותו לינק ניתן גם להזמין גרסה מודפסת, בתשלום.

בחלק השני של המפגש הציג This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.,PMP, מהנדס אזרחי, יועץ לוחות זמנים ומומחה בהנדסה פורנזית, את השיטה לניהול לוחות זמנים בפרויקטים אורכיים המכונה תרשימי זמן-מרחק, או תרשימי זמן-מיקום [Time-Distance, Time-Location or Time Chainage Diagrams].

השיטה הייחודית הוצגה באמצעות כלי בשם Tilos (Time Location Systems) , שמטרתו להציג באופן ויזואלי את לוח הזמנים של הפרויקט בשני מימדים – מימד הזמן [המוכר והרגיל] בצד מימד המיקום הגיאוגרפי. בנוסף הכלי מציג באותה תצוגה גם נתיב קריטי, משאבים, קצבי עבודה, תזרים כספי ומבטים רבים נוספים.

בחלקו השלישי והאחרון של המפגש הציג This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., PMP, מהנדס תעו"נ ו- MBA, מומחה לתכנון ובקרה של מגה פרויקטים בענף הבינוי והתשתיות, את אופן היישום של לוחות זמנים בפרויקט הקו האדום של הרכבת הקלה בתל אביב. המדובר בתוכנית ענקית, המורכבת מעשרות יישויות פרויקטליות במספר רבדים הירארכיים, כאשר הלו"ז מנוהל באמצעות ארכיטקטורה בת ארבע רמות. אחת הרמות העליונות של הארכיטקטורה מיישמת תרשימי זמן-מרחק, ואלה משמשים כיום את כל הגורמים המעורבים בפרויקט – קבלנים, חברות ניהול, המזמין, חברת הבקרה ומשרדי הממשלה הממונים על הפרויקט.

 

IMG 20170315 1842473 IMG 20170315 1842303

IMG 20170315 1740236 panorama

פורום ניהול פרויקטים למנהלי מערכות מידע - המפגש השלישי 

 

המפגש השלישי של פורום ניהול פרויקטים למנהלי מערכות מידע התקיים ב19 למאי 2016

התכנסו ביחד מנהלי מערכות מידע מחברות שונות, מנהלי פרויקטים ו- PMO , שעוסקים בתחום מערכות המידע,

לערב משותף בנושא  ניהול סיכונים בעידן החדש בארגון מערכות המידע.

התחלנו בסבב היכרות קצר ורקע על הנושא,

גלית יסקרביץ- טיץ, סגנית נשיא PMI ישראל לקשרי תעשיה ומימשל, ומנכ"ל Leadera - פתחה את הפורום עם סרטון ווידאו קצר על פעילויות PMI  בישראל,

לאחר מכן  נמרוד לוריא, מנכ"ל חברת Prifender  העוסקת בסיכוני פרטיות, מיפה את סיכוי הפרטיות הטמונים בעידן החדש והדרכים השונות שאנחנו יכולים להתמודד עימם כאינדיבידואלים ומבסגרת פרויקטים שאנחנו מובילים.

 

לבסוף מושיק שיר, מוביל הפורום ומנהל BI במיקרוסופט IT  - הציג והדגים כיצד מתמודדים עם ניהול סיכונים  בארגון הIT    וכיצד פרויקטים לא מתואמים יכולים להוות סיכון. 

נפגש במפגש הבא, בברכה,

מושיק וגלית